Uczniowie budują skuter. Ta maszyna będzie jeździła

Przez dwa tygodnie uczniowie z nowosolskiego CKZiU Elektryk oraz partnerskiej placówki WSA w Fürstenwalde pracowali nad skuterem elektrycznym. Innowacyjny projekt realizowany przez Powiat Nowosolski będzie miał swój finał w przyszłym roku.

Uczniowie z Nowej Soli i Forst pracują nad skuteremZa uczestnikami polsko-niemieckiego projektu bardzo intensywne dwa tygodnie. Praca nad skuterem elektrycznym wkroczyła w kolejną fazę. Uczestnicy partnerskiego projektu Powiatu Nowosolskiego oraz Centrum Innowacji i Technologii w Forst spotkali się w Nowej Soli. Podczas dwutygodniowych warsztatów w siedzibie firmy MPLAB, która znajduje się w Parku Technologicznym Interior, ruszyły intensywne prace nad budową skutera.

Młodzież z ogromnym zaangażowaniem podeszła do zadania. W końcu skuter elektryczny to ich autorski projekt, który realizują przy wsparciu doświadczonych konstruktorów. Docelowo pojazd ma jeździć. Skuter będzie zasilany akumulatorem, który pozwoli dorosłej osobie na pokonanie ok. 30 – 40 km.

– Cieszymy się, że możemy brać udział w tym projekcie. Uczymy się tu dużo nowych i ciekawych rzeczy – mówi Gracjan Fedko, uczeń 3 klasy technik mechatronik. – Dzięki warsztatom możemy wykorzystać w praktyce wiedzę, którą znamy ze szkoły – dodaje jego kolega Łukasz Dłubar.

Wicestarosta Waldemar Wrześniak jest pod wrażeniem zaangazowania młodzieży i konstruktora Piotra JanicyPostępy w pracach nas skuterem miał okazję zobaczyć Wicestarosta Waldemar Wrześniak.

– Jestem pod duży wrażeniem. Widać duże zainteresowanie i ciekawość ze strony młodzieży z Polski i Niemiec – o to właśnie chodzi w naszych projektach integracyjnych. Tego typu prace podczas praktyk pozwalają nabyć rzeczywiste umiejętności, które mogą się przydać w przyszłej pracy zawodowej – podkreśla Waldemar Wrześniak. – Słowa podziękowania kieruję również do Piotra Janicy, który wspiera uczniów w budowie skutera. Widać jego zaangażowanie w pracę z młodzieżą – dodaje.

Warsztaty dla młodzieży, która pracuje nad skuterem, to cześć projektu „Razem dla pogranicza – poprawa infrastruktury edukacyjnej i rozwój transgranicznych kompetencji”.

Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy INTERREG VA BB-PL 2014-2020. Powiat Nowosolski pozyskał na ten cel prawie 4 mln zł. Całkowita wartość projektu to blisko 4,5 mln zł.