Pięknie czytają już od dwóch dekad

Za nami XX Powiatowy Konkurs Pięknego Czytania, którego organizatorem jest Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Nowej Soli. W tym roku uczestnicy zmierzyli się z „Hobbitem” Tolkiena.

Organizatorzy, jury, uczestnicy konkursu wraz z opiekunami– Wybraliśmy Hobbita nieprzypadkowo. To książka, która pokazuje młodym ludziom, ale także nam dorosłym, że drzemią w nas ogromne pokłady energii, mocy i umiejętności, których jeszcze nie odkryliśmy – podkreśla Daniel Lesiewicz, dyrektor ZSP nr 2

W tegorocznej edycji swoich sił próbowali uczniowie SP nr 1, SP nr 3 i SP nr 8 i SP w Otyniu oraz młodzież z LO, Elektryka, ZSP 4  i ZSP 2. Ich prezentacje oceniało jury w składzie pisarka Barbara Wysoczańska, Eliasz Gramont oraz Nikola Mackiewicz.
Mistrzem pięknego czytania okazał się Julian Lis z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Otyniu. Drugie miejsce zajęła Wiktoria Kasperczyk z Spożywczak- ZSP nr 4 w Nowej Soli, a trzecie Karolina Tomków z Zespół Szkolno – Przedszkolny w Otyniu.

Jubileusz najstarszego konkursu był okazją do wspomnień. Pierwsza edycja odbyła się w 2003 roku z inicjatywy bibliotekarki Krystyny Krajewskiej. Mirosława Popiel-Dubec, Danuta Buczkowska i Renata Sawicka-Dytko to osoby, które sprawiły, że trwał przez 20 lat. Konkurs odbywał się nie tylko w szkole, ale również gościł na deskach TAQ, w MBP oraz NDK. Przez dwie dekady wzięło w nim udział wiele młodych ludzi, to pokazuje, że książki mają moc.

Patronat nad konkursem objęła Starosta Iwona Brzozowska.