Nietypowa lekcja obywatelska w Nitkach

Uczniowie z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Nowej Soli uczestniczyli w debacie poświęconej społeczeństwu obywatelskiemu. Do udziału w dyskusji zostali również zaproszeni przedstawiciele samorządu.

Wszystko zaczęło się wiosną, gdy Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 zdobyło tytuł Lubuskiej Szkoły Europejskiej. – Zdobyliśmy ten tytuł, ponieważ potrafiliśmy pokazać, że jesteśmy szkołą nowoczesną, otwartą na sprawy społeczne, która potrafi wykorzystać fundusze europejskie – podkreśla Daniel Lesiewicz, dyrektor ZSP nr 2.

W nagrodę szkoła otrzymała od marszałka pieniądze na zorganizowanie lekcji obywatelskiej.

Lekcja inaczej

W czwartek w ZSP nr 2 uczniowie nie spotkali się jednak w szkolnych ławkach. W nowosolskich Nitkach odbyła się debata.

Kim jest obywatel? Jakie ma prawa i obowiązki? Jakie postawy obywatelskie możemy dostrzec na co dzień? Jak wygląda patriotyzm na miarę XXI wieku? Na te pytanie próbowali wspólnie odpowiedzieć uczestnicy spotkania.

Różne punkty widzenia

Po jednej stronie zasiedli uczniowie. Po drugiej zaproszeni goście Starosta Nowosolski Iwona Brzozowska, Przewodniczący Rady Powiatu Jarosław Suski, dyrektor Departamentu Infrastruktury i Komunikacji Urzędu Marszałkowskiego Sławomir Kotylak oraz Przewodniczący Rady Miasta Andrzej Petreczko. Głos w sprawie mogła również zabrać publiczność.