Pięknie czytali „Noce i dnie”

Maria Dąbrowska za napisanie powieści „Noce i dnie” była nominowana do Literackiej Nagrody Nobla. Uczniowie szkół powiatowych za odczytanie pięknie jednego z fragmentów mogli zdobyć tytuł Mistrza Pięknego Czytania. Sztuka ta udała się Julii Zatwarnickiej z Ogólniaka.

W czwartek 23 maja w Nowosolskim Domu Kultury rozegrany został XVII Powiatowy Konkurs o Tytuł Mistrza Pięknego Czytania. Do rywalizacji przystąpili uczniowie gospodarzy, LO „Baczyńskiego”, ZSP nr 4, czyli popularnego „Spożywczaka” oraz kożuchowskiej „Piątki”.

Klimat z powieści

Z okazji 130. rocznicy urodzin patronki „Nitek” Marii Dąbrowskiej tekstem przewodnim tegorocznej edycji były „Noce i dnie”.

W klimacie tego dzieła utrzymana była dekoracja oraz program artystyczny przygotowany przez uczniów „Nitek” z piosenkami w wykonaniu Zuzi Pietrzak oraz tańcem Damiana Adamczaka i Marzeny Zygart na czele. Po części artystycznej do zmagań przystąpili uczestnicy konkursu. Ich występ oceniało jury w składzie: członek zarządu starostwa powiatowego, Pani Sylwia Wojtasik, dyrektor „Nitek” Daniel Lesiewicz oraz Pani Dorota Szefler z kożuchowskiej „Piątki”.

Podwójna laureatka

Uczniowie doskonale poradzili sobie z interpretacją dzieła. Poziom był bardzo wyrównany. Ostatecznie konkurs wygrała Julia Zatwarnicka z LO „Baczyńskiego”, drugie miejsce zajął Tomasz Przybylski z ZSP nr 4 „Spożywczak” a trzecie miejsce przypadło Amelii Szymańskiej z LO „Baczyńskiego”.

Dodatkowym wyzwanie tegorocznej edycji był test rozwiązywany za pomocą aplikacji Kahoot!, w którym brali udział zarówno uczestnicy konkursu jak i zgromadzona widownia. Pytania dotyczyły znajomości filmowej adaptacji „Nocy i dni”, o których sporo w czasie trwania wydarzenia opowiadała Natalia Hrywicka. I w tej konkurencji najlepsza okazała się Julia Zatwarnicka.

Laureaci konkursu otrzymali okolicznościowe dyplomy oraz nagrody ufundowane przez Starostwo Nowosolskie oraz Radę Rodziców ZSP nr 2.

Organizatorem konkursu był Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 „Nitki” pod kierownictwem polonistki Renaty Sawickiej-Dytko. Patronat nad konkursem objęła Starosta Nowosolski Iwona Brzozowska.