Polsko-Ukraińskie laboratorium zawodów – to tytuł projektu, którym uczestniczą uczniowie nowosolskiego „Elektryka” i partnerskiej szkoły w Iwanofrankowsku. Młodzież pracuje nad budową automatycznego sortownika monet. W ramach projektu ma również powstać firma, które będzie promowała i sprzedawała to urządzenie.
Starosta Nowosolski Iwona Brzozowska uczestniczyła w spotkaniu inaugurującym polsko-ukraiński projekt „Polsko-Ukraińskie laboratorium zawodów”, który finansowany jest ze środków Polsko-Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży z dotacji Ministerstwa Edukacji Narodowej. Projekt realizuje stowarzyszenie Harmonia z Bytomia Odrzańskiego, które współpracuje z CKZiU „Elektryk”.
Spotkanie inaugurujące projekt było okazją do poznania uczestników międzynarodowych działań, założeń projektu. Nie zabrakło również akcentu artystycznego w wykonaniu członków MOD Elektryk.
– Dziękuję gościom z Ukrainy, że chcieli przyjąć zaproszenie do udziału w tym projekcie. Mam nadzieję, że projekt, który dotyczy szkolnictwa zawodowego, pozwoli na wymianę doświadczeń nie tylko w tym zakresie. Macie przed sobą wspaniałe możliwości, czerpcie z nich pełnymi garściami – mówiła Starosta Iwona Brzozowska.
Moc zawodowców
Grupa 15 uczniów Wyższej Zawodowej Uczelni nr 13 w Iwanofrankowsku pokonała 900 kilometrów, aby spotkać się z uczniami nowosolskiego CKZiU Elektryk i wspólnie stworzyć innowacyjny projekt. Polsko-Ukraińskie laboratorium zawodów to nie tylko okazja do integracji czy poznawania kultur, to przede wszystkim projekty, który stawia na wymianę doświadczeń w zakresie edukacji technicznej i branżowej.
W ramach międzynarodowego projektu spotykają się przyszli mechanicy, mechatronice, ekonomiści, informatycy oraz technicy organizacji reklamy. Ich doświadczenie i wiedza mają zaowocować powstaniem firmy młodzieżowej, która będzie działała na międzynarodowym rynku.
Firma od A do Z
Uczniowie zaprojektują i zbudują automatyczny sortownik do liczenia monet, który będzie kierowany sterownikiem PLC. Zajmą się tym członkowie działu projektowego i produkcji. Z kolei sprzedażą i promocją urządzenia zajmie się dział handlowy i marketingowy. Prace będzie wspierał zarząd oraz firma konsultingowa.
W ramach projektu powstanie również branżowy słownik polsko-ukraiński, projekt sklepu internetowego oraz kampanii reklamowej.
Efekt wspólnej pracy będziemy mogli zobaczyć już za kilka dni podczas konferencji podsumowującej oraz na stronach internetowych partnerskich szkół.