Fryzjerzy i sprzedawcy z ZSP nr 2 to zawodowcy nie tylko w teorii

Przyszli fryzjerzy i sprzedawcy z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Nowej Soli zawodu uczą się w profesjonalnie wyposażonych pracowniach. Powiat Nowosolski właśnie przekazał do szkoły nowy sprzęt.

Uczniowie nowosolskich „Nitek” mogą bez kompleksów wejść na lokalny rynek pracy. Powiat Nowosolski w ramach projektu „Modernizacja kształcenia zawodowego” doposażył pracownie dla fryzjerów i sprzedawców.

Profesjonalny salon

– Możemy się pochwalić pracownią, która jest lepiej wyposażona niż niektóre salony fryzjerskie. Dostaliśmy sprzęt najwyższej klasy – podkreśla nauczycielka przedmiotów zawodowych Iwona Frankowska. – Mamy również warunki, aby realizować egzaminy zawodowe – dodaje.

Na zajęciach zawodowych w ZSP nr 2 każdy uczeń ma do dyspozycji własny zestaw profesjonalnych narzędzi – nożyczki fryzjerskie, degażówki, szczotki, co niestety nie jest standardem w szkołach. Ponadto w pracowni dostępne są skomputeryzowane infrazony, przenośne myjki oraz hit – gorące nożyczki fryzjerskie.

Od kasy po fakturę

Nowych sprzętów nie brakuje również w pracowniach dla sprzedawców. W obecnych czasach trudno sobie wyobrazić ten zawód bez komputera, a w ZSP nr 2 powstała nowa pracownia komputerowa. Na zajęciach dotyczących marketingu, reklamy i fakturowania pomocna jest tablica interaktywna z projektorem. Z kolei kasy fiskalne, metkownice, a nawet koszyki na zakupy wykorzystywane są na zajęciach, które łącza teorię z praktyką.

– Praktyki mam w hurtowni papierniczej. Mimo to nie obawiam się pracy w innej branży, bo w szkole mam do czynienia z różnymi produktami – mówi Krystian Owczarczak.

Podobne spostrzeżenia mają jego koleżanki. – Obsługę kasy fiskalnej i metkownicy poznajemy w szkole. To bardzo pomocne na praktykach – przyznają Klaudia Kopeć i Iwona Tkacz.

Nowoczesny sprzęt, który trafił do czterech szkół Powiatu Nowosolskiego został kupiony dzięki programowi „Modernizacja kształcenia zawodowego w Powiecie Nowosolskim” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie 2020 Oś priorytetowa 8 Nowoczesna edukacja, Działanie 8.4 Doskonalenie jakości kształcenia zawodowego, Poddziałanie 8.4.1 Doskonalenie jakości kształcenia zawodowego – projekty realizowane poza formułą ZIT.

ZSP nr 2 doposażono m .in. w:

• gorące nożyczki Jaguar
  • infrazony fryzjerskie