Dziennikarze z “piątki” z wizytą

13 czerwca 2018 roku trzyosobowa grupa dziennikarzy szkolnej gazetki Piąteczka ZSP nr 5 w składzie: Adrian Górski, Karolina Książek i Agata Opalińska, wraz z opiekunem panią Agnieszką Jacków – Dąbrowską udała się z wizytą do redakcji Tygodnika REGIONALNA, który ma swoją siedzibę w Nowej Soli. Nasza młodzież spotkała się z dziennikarzami, profesjonalistami, którzy przybliżyli im specyfikę swojej pracy zawodowej, jak również w sposób ciekawy opowiedzieli o realiach pracy dziennikarskiej. Ciekawostką, a zarazem niespodzianką spotkania, było zaaranżowanie przez pracowników tygodnika prawdziwego kolegium, podczas którego Adrian, Karolina i Agata mogli proponować ciekawe, chodliwe tematy, które z kolei mogłyby zostać wykorzystane i opisane w gazecie. Dla niezorientowanych – kolegium w języku dziennikarskim oznacza: codzienne, poranne spotkania, podczas których pracownicy spotykają się z redaktorem naczelnym gazety i wychodzą z propozycjami ciekawych, intrygujących, będących na topie tematów i wydarzeń.
O swojej pracy opowiedzieli: Redaktor Naczelny – Sławomir Janusz, pracownicy sekretariatu – Marta Patoka oraz zatrudnieni w tygodniku dziennikarze – Michał Szczęch, Rafał Krzymiński, Patryk Świtek oraz Jakub Kłyszejko.
Nasi młodzi, początkujący dziennikarze dowiedzieli się m. in. czym jest prasa i jakie są zasady jej funkcjonowania, jak powstaje gazeta od momentu pojawienia się tematu, aż do czasu przekazania jej do sprzedaży. Redaktorzy opowiedzieli też, jak odróżnić w tekstach prawdę od fikcji. Radzili, że aby dobrze i wiarygodnie opisać zdarzenie, należy zadać sobie trudu i dotrzeć do jak największej liczby świadków opisywanych wydarzeń. Z ogromnym zainteresowaniem i podziwem ze strony naszych uczniów spotkały się opowiadania pracowników redakcji, relacjonujące ich autentyczne wydarzenia czy spotkaniami z ludźmi, podczas gromadzenia materiałów. Stworzono też naszym uczniom możliwość zapoznania się z archiwalnymi (pierwszymi) numerami Tygodnika Regionalna. Ponadto uczestnicy spotkania mogli wczuć się w rolę prezenterów pogody poprzez pozowanie do zdjęć,
które już niedługo ukażą się na łamach gazety. Naszą młodzież przyjęto niezwykle gościnnie i życzliwie. Dla nich specjalnie zorganizowano słodki poczęstunek, a uwieńczeniem spotkania było otrzymanie pamiątkowych gadżetów oraz pozowanie do wspólnego zdjęcia z pracownikami redakcji.