Starosta Nowosolski Iwona Brzozowska oraz Członek Zarządu Andrzej Staroszczuk wręczyli listy gratulacyjne i nagrody laureatom Konkursu na Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy Powiatu Nowosolskiego.
Jedni wieńce dożynkowe robią od wielu dekad, inni jeszcze raczkują w temacie. Debiutanci często szukają rady u doświadczonych wyplataczy lub w internecie. Praca nad wieńcem zaczyna się wczesną wiosną, wtedy powstaje pomysł, a członkowie sołectw i kół gospodyń wiejskich rozglądają się po okolicznych polach za najpiękniejszymi zbożami. Potrzebny też jest solidny stelaż. Kilka tygodni przed dożynkami zaczyna się wyplatanie wieńca. Wtedy w świetlicach spotyka się nawet kilka pokoleń mieszkańców. Efekt ich pracy można zobaczyć podczas święta plonów.
Starosta Iwona Brzozowska oraz Członek Zarządu Andrzej Staroszczuk spotkali się z twórcami najpiękniejszych wieńców dożynkowych w powiecie nowosolskim.
– Cieszę się bardzo, że w naszym powiecie sołectwa pielęgnują tradycje dożynkowe. Jestem pod ogromnym wrażeniem wieńców, które Państwo przygotowali, zdaję sobie sprawy jak wiele pracy trzeba było w nie włożyć. Mamy jednak nadzieję, że czerpiecie z tego radość i satysfakcję – podkreśliła Starosta Iwona Brzozowska.
Spotkanie było okazją do wymiany doświadczeń oraz wręczenia nagród i wyróżnień.
Przypomnijmy, w kategorii wieńców tradycyjnych zwyciężyło KGW w Stypułowie, II m. zajęło Konradowo, a III m. Siedlisko. Wyróżnianie zostały również wieńce z Różanówki, Pięknych Kątów i Kiełcza.
W kategorii wieńców nowoczesnych I miejsce przypadło udziale Sołectwu Mesze, II nagrodę przyznano Sołectwu w Lubieszowie. Wyróżniono również wieńce ze Stanów, Bielaw i Szyby.
Szczególne gratulacje Zarząd Powiatu kierował do twórców wieńców z Mesze i Stypułowa, którzy reprezentowali Powiat Nowosolski podczas Lubuskiego Święta Plonów. Warto podkreślić, że na szczeblu wojewódzkim ich prace również zyskały uznanie jury. Mesze zajęło II miejsce w kategorii wieńców nowoczesnych, a wśród wieńców tradycyjnych wyróżniony został wieniec ze Stypułowa.