O ścieżkach rowerowych z rowerzystami

Infrastruktura rowerowa w powiecie rozwija się. Inwestycje realizowane przez Powiat Nowosolski oraz plany dotyczące rozbudowy sieci ścieżek rowerowych były tematem spotkania z udziałem przedstawicieli lokalnych organizacji, które współpracują z Powiatem i promują różnego rodzaju aktywności rowerowe – Klub Turystyki Kolarskiej Turkot Waldemar Filipek, PTTK Waldemar Szablowski, UKS Peleton Rafał Nowak, Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Otyńskiej Sylwester Filipiak oraz Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Nowej Soli Marcin Kula.

– Gdy w 2016 roku powstały plany budowy ścieżki „Kolej na rower”, było zupełnie inne podejście do takich tematów. Likwidacja linii kolejowej wymagała od nas wielu działań i rozmów, ale przyniosły one efekt, dzięki temu udało nam się wybudować 52 km ścieżki przy stosunkowo małych kosztach. Popyt na turystykę rowerową jest duży. Są tez możliwości finansowe, które pozwalają na realizację kolejnych projektów – przyznał Wicestarosta Waldemar Wrześniak.

Dziś ścieżka „Kolej na rower” stanowi kręgosłup komunikacyjny powiatu, z którym łączą się kolejne ścieżki. W ubiegłym roku została oddana do użytku trasa Nowa Sól – Otyń – Zatonie, która łączy nasz powiat z siecią ścieżek zielonogórskich.

Podczas spotkania zostały omówione obecnie realizowane przez Powiat Nowosolski inwestycje. Jesteśmy na etapie budowy ścieżki z Kiełcza do Bytomia Odrzańskiego. W tym projekcie nie zmieścił się odcinek od mostu na Odrze do Kiełcza, ale udało się pozyskać fundusze i jesteśmy na etapie projektowania. Ścieżka ta będzie zaczynała się przy moście, tam będzie zlokalizowane Miejsce Obsługi Rowerzystów z kilkoma miejscami parkingowymi. Kolejny odcinek, który jest na etapie projektu to ścieżka, która będzie się zaczynała za mostem w kierunku Siedliska.

Również inwestycje i plany związane z rozbudową dróg powiatowych przyczynią się do poprawy bezpieczeństwa użytkowników jednośladów. – W pierwszej kolejności skupiamy się na rozwiązaniu problemów ruchu miejscowego, aby w przyszłości stworzyć spójną sieć ścieżek rowerowych i rozbudowywać możliwości zwiększenia oferty turystycznej – podkreśla dyrektor PZD Sebastian Knop.

Nie zabrakło też rozmowy o sprawach trudnych, jak właściwie utrzymanie ścieżek rowerowych, rozwiązanie problemu bezpiecznego przejazdu przez most nad Odrą czy zbyt wysokie krawężniki na niektórych ścieżkach.

Spotkanie było także okazją do podziękowania lokalnym organizacjom za dotychczasową współpracę.