Gdzie po darmową poradę prawną?

W Nowej Soli, Kożuchowie, Nowym Miasteczku i Lubięcinie Starostwo Powiatowe w Nowej Soli organizuje punkty darmowej pomocy prawnej i poradnictwa obywatelskiego. Tylko w pierwszym półroczu 2019 roku radcy prawni i adwokaci w naszych punktach udzielili ponad 400 darmowych porad prawnych.

Właśnie podsumowaliśmy pierwsze półrocze 2019 roku działalności punktów darmowych porad prawnych i poradnictwa obywatelskiego w Powiecie Nowosolskim. W ramach współpracy ze Starostwem Powiatowym w Nowej Soli punkty w Nowej Soli, Kożuchowie, Nowym Miasteczku i Lubięcinie (szczegóły na plakacie) prowadzi Stowarzyszenie Wspierania Aktywności Obywatelskiej „Civis Sum”.

W mieście więcej problemów?

W pierwszym półroczu 2019 roku radcy prawni i adwokaci udzielili 418 porad prawnych. Najwięcej, bo aż 226 osób, korzystało z punktu w Nowej Soli. Sporym zainteresowaniem mieszkańców cieszył się również punkt w kożuchowskim urzędzie – tu z darmowych porad skorzystało 124 osoby.

Statystyki potwierdzają, że z pomocy radców prawnych i adwokatów znacznie chętniej korzystają mieszkańcy miast. Mieszkańcy wsi stanowią zaledwie 30 proc. osób zgłaszających się po pomoc.

Przede wszystkim informacja

Rodzina, dziedziczenie, długi – to 3 kategorie spraw, z którymi najczęściej zgłaszają się mieszkańcy Powiatu Nowosolskiego. Wśród pozostałych kategorii znalazły się przestępstwa i wykroczenia, sprawy urzędowe i sądowe, prawo własności oraz problemy związane z lokalami mieszkaniowymi.

Najczęstszą formą wsparcia, jaką otrzymały osoby zgłaszające się do punktów, było uzyskanie informacji o obowiązującym stanie prawnym – 321 przypadków. W 69 sprawach radcy prawni i adwokaci wskazywali sposób rozwiązania problemu prawnego.

Na nowych zasadach

Warto zaznaczyć, że od stycznia 2019 roku darmowa pomoc prawna i pomoc obywatelska udzielane są na nowych zasadach. Wcześniej z punktów mogły korzystać osoby, które spełniały określone warunki np. wiek, korzystanie z pomocy OPS, stan zdrowia itp. Od tego roku pomoc ta skierowana jest do wszystkich, którzy nie mają środków na fachową poradę adwokata lub radcy. Wystarczy jedynie wypełnić stosowne oświadczenie.