Taka odwaga zasługuje na uznanie

Mateusz Lipiński to strażak z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Nowej Soli, który został okrzyknięty bohaterem. Nie stało się to po udanej akcji gaśniczej, ale po obezwładnieniu nożownika, który napadł na sklep w Kożuchowie. Gratulacje dla odważnego strażaka przekazała Starosta Nowosolski Iwona Brzozowska.

Odwaga i ratowanie życia są wpisane w jego zawód. Mateusz Lipiński udowodnił, że także w życiu prywatnym jest gotowy nieść pomoc innym. Strażak wykazał się bohaterską postawą podczas napadu na sklep.

Sumienny i odważny

St. str. Mateusz Lipiński pracuje w Państwowej Straży Pożarnej w Nowej Soli od 2015 roku. Jest również Młodszym Nurkiem MSW oraz członkiem Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wodno-Nurkowego „Południe” Nowa Sól.

– Od samego początku dał się poznać jako funkcjonariusz o ponad przeciętnym zaangażowaniu w priorytety służby. Zdyscyplinowany, opanowany i sumienny – podkreśla komendant Czesław Młynarczyk.

Obezwładnił nożownika

23 marca w godzinach popołudniowych do sklepu ogólnospożywczego w Kożuchowie wszedł zamaskowany napastnik. W sklepie oprócz M. Lipińskiego było kilka osób, głownie kobiety i troje dzieci. Zamaskowany mężczyzna zaczął zadawać ciosy nożem i zranił dwie kobiety. St. str. Mateusz Lipiński bez wahania przystąpił do działania. Strażak obezwładnił napastnika, odebrał mu nóż i przewrócił na podłogę.

Wtedy do sklepu wszedł zaalarmowany przez jedną z klientek funkcjonariusz straży granicznej. Mężczyźni wspólnie dokonali zatrzymania obywatelskiego, a następnie wezwali policję i pogotowie.

Szybkie i zdecydowane działanie st. str. Mateusza Lipińskiego prawdopodobnie ocaliło zdrowie i życie kilku osób.

Gratulacje od Starosty

We wtorek Starosta Iwona Brzozowska spotkała się ze st. str. Mateuszem Lipińskim oraz jego przełożonymi mł. bryg. Czesławem Młynarczykiem oraz kpt. Tomaszem Duberem.

Spotkanie było okazją do przekazania gratulacji dla strażaka-bohatera.

– Jest Pan człowiekiem, który nie tylko w życiu zawodowym, ale również prywatny, potrafi nieść pomoc i służyć innym. Taka postawa zasługuje na szczególne uznanie. Gratuluję również Pana przełożonym. Cieszę się, że w naszej komendzie pracują tak zaangażowani i pełni poświęcenia ludzi – mówiła Starosta Iwona Brzozowska.