Solanin Film Festiwal na ostatniej prostej

W poniedziałek, 17 sierpnia, na trzy dni przed galą otwarcia w Starostwie Powiatowym odbyła się konferencja prasowa, poświęcona 7 edycji Solanin Film Festiwal, na której z dziennikarzami spotkali się jego twórcy i uczestnicy projektu. Starostwo reprezentowali starosta Waldemar Wrześniak i Andrzej Smoluk – koordynator projektu „Moc Obrazu – polsko – niemieckie warsztaty tworzenia zdjęć do niezależnych filmów amatorskich”. Ze strony organizatora festiwalu – Forum Inicjatyw Nowosolskich, na konferencję przybyli jego dwaj dyrektorzy: Grzegorz Potęga i Konrad Paszkowski. Festiwal rusza w środę 19 sierpnia i potrwa do niedzieli 23.

Solanin, to offowy festiwal filmowy, który wyrósł z pasji, zaangażowania i wiary w moc kina.  Solanin to przede wszystkim niezależne produkcje oraz najciekawsze filmy polskie, europejskie oraz światowe. Misją festiwalu jest prezentowanie, nagradzanie i promocja offowych filmów oraz ich twórców. Od sześciu lat udaje się organizatorom skupić w jednym miejscu twórców profesjonalnych i amatorów, dla których nie jest istotny zysk komercyjny, ale radość tworzenia kina.

Powiat Nowosolski od pierwszej edycji festiwalu, wspiera imprezę w zakresie rzeczowym i finansowym, a od czterech lat jest współorganizatorem Solanin Film Festiwal. Podobnie jak w ubiegłym roku, powiat uzyskał dofinansowanie na realizację projektu „Moc Obrazu – polsko – niemieckie warsztaty tworzenia zdjęć do niezależnych filmów amatorskich” (wartość kwoty dofinansowania 7.600 Euro) ze środków EFRR w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska (woj. lubuskie) – Brandenburgia 2007 – 2013, z Euroregionu „Sprewa – Nysa – Bóbr”  oraz z budżetu państwa z programu”Pokonać granice poprzez wspólne inwestowanie w przyszłość”. W ramach ww. projektu 30 osób z Polski i z Niemiec w dniach 17 – 20 sierpnia, uczestniczyć będzie w warsztatach tworzenia zdjęć do niezależnych filmów amatorskich. Prace, które powstaną podczas warsztatów zostaną zaprezentowane w piątek 21 sierpnia podczas wernisażu, w Transgranicznej Galerii Moc Obrazu w ramach Solaninowej Galerii Bezdomnej, którą w tym roku zorganizowano w pomieszczeniach byłej siedziby Policji w Nowej Soli przy ul. Piłsudskiego.

Jak twierdzą organizatorzy, przygotowania do festiwalu są na ostatniej prostej. Zakończono już selekcję filmów, których w tym roku wpłynęło ok. 200. Do konkursu zakwalifikowano 50, które oceniać będzie jury: Anna Haba (aktorka Lubuskiego Teatru im. Leona Kruczkowskiego w Zielonej Górze), Robert Brylewski (gitarzysta, wokalista, kompozytor i autor tekstów), Philippe Tłokiński (aktor filmowy i teatralny), Artur Zaborski (krytyk filmowy) oraz Jerzy Rogalski (aktor filmowy i teatralny, który popularność zdobył m.in. rolom porucznika Jaszczuka w „07 zgłoś się” i Tośka w „Plebani”. Uroczysta Gala otwarcia odbędzie się19 sierpnia o godz. 19.30 w sali „Opery”. A po niej pierwsze pokazy filmowe. Tego wieczoru zaprezentowane zostaną: „Dwa listy”, film który powstał w ubiegłym roku w ramach projektu „Wspólne korzenie polsko – brandenburskie – młodzieżowe warsztaty filmowe” w ramach Funduszu Małych Projektów z Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska (Województwo Lubuskie) – Brandenburgia 2007-2013, „Nieobecność” – w reżyserii Magdaleny Łazarkiewicz oraz “Serce, Serduszko” Jana Jakuba Kolskiego. Pięciodniowe spotkanie z kinem offowym zakończy pokaz filmu w reżyserii Małgorzaty Szumowskiej „Ciało/Body”.

Solanin to nie tylko projekcje filmowe, ale także spotkania z twórcami, imprezy muzyczne oraz warsztaty. To również pokazy kina czeskiego i niemieckiego oraz „Kino pod gwiazdami” w Parku Krasnala. Dla miłośników fotografii organizatorzy przygotowali Galerię Bezdomną – miejsce wystaw alternatywnych twórców fotografii.            W ramach festiwalu odbędzie się konkurs kina niezależnego i kina offowego w 3 kategoriach: fabuła, dokument i animacja.

Szczegółowy harmonogram projekcji: //www.solanin-film.pl/program/harmonogram-projekcji/