Prace w zabytkowym budynku przy Wróblewskiego dobiegają końca

Wszystko wskazuje na to, że już na początki listopada uczniowie Nitek znowu będą mogli korzystać z sali gimnastycznej przy ul. Wróblewskiego. W budynku dawnego Zboru Braci Morawskich dobiega końca remont okien i zabytkowych drzwi.

Przeprowadzenie badań, prac konserwatorskich oraz wymiana okien i zabytkowych drzwi w dawnym Zborze Braci Morawskich to kolejne zadanie realizowane przez Powiat Nowosolski w budynku przy ul. Wróblewskiego 9 w Nowej Soli. Jak podkreśla Starosta Iwona Brzozowska inwestycja wpłynie nie tylko na wygląd budynku, ale również funkcjonalność.

Okna nowe i odnowione

Prace w budynku powoli zbliżają się do końca. Właśnie rozpoczął się montaż okien od podwórka. Stare okna nie mają wartości historycznej. W ich miejsce wykonawca zamontował nowe drewniane.

Okna od strony ulicy są oryginalne, dlatego zostały poddane renowacji. W przyszłym tygodniu rozpocznie się montaż skrzydeł.

Z duchem historii

Dawny Zbór Braci Morawskich to najcenniejszy zabytek na mapie Powiatu Nowosolskiego. Dlatego każda decyzja dotycząca realizowanych zadań poprzedzona jest szczegółowymi badaniami. To jeden z bardziej skomplikowanych elementów tego zadania.

Montowane właśnie okna mają kolor biały z domieszką szarego. Niedawno z badań stratygraficznych w Toruniu wróciły zabytkowe drzwi. W najbliższych dniach zostanie podjęta decyzja dotycząca ich koloru.

Inwestycja z dofinansowaniem

Inwestycję realizuje żarska firma Monumenti Muratore. Jej koszt to ponad 109 tys. zł.

Powiat Nowosolski otrzymał na realizację tego zadania dofinansowanie od Lubuskiego Konserwatora Zabytków oraz Zarządu Województwa Lubuskiego.