Nowy blok operacyjny szpitala – nowe możliwości dla pacjentów

Szpital w Nowej Soli to jedna z najlepszych placówek medycznych w województwie i wciąż się rozwija. Niedawno rozpoczęła się budowa nowego bloku operacyjnego. Inwestycja wraz z doposażeniem pochłonie ponad 38,5 mln zł.

W ubiegły piątek na terenie nowosolskiego szpitala odbyła się uroczystość wmurowania aktu erekcyjnego. To wydarzenie symbolicznie rozpoczyna największą i najważniejszą inwestycję dla wszystkich mieszkańców Powiatu Nowosolskiego, a także całego województwa. – Budowa nowego bloku operacyjnego Wielospecjalistycznego Szpitala w  Nowej Soli to inwestycja, która cieszy nas wszystkich, ponieważ umożliwi mieszkańcom Powiatu Nowosolskiego dostęp do wielu nowoczesnych procedur operacyjnych – podkreśla Wicestarosta Waldemar Wrześniak.

Na placu budowy

Teren przy nowosolskim szpitalu to dziś ogromny plac budowy. Widać już zarys fundamentów, w miejscu których pod koniec 2021 będzie stał nowy blok operacyjny.

– W imieniu całego Zarządu Powiatu serdecznie dziękuję Pani Dyrektor Bożenie Osińskiej oraz jej współpracownikom za ogromną determinację w dążeniu do realizacji tego projektu. Doskonale zdaję sobie sprawę, że nie udało by się go zrealizować bez pieniędzy, ale również bez ludzi, którzy swój czas, pracę i serce oddają temu szpitalowi – mówił podczas piątkowej uroczystości Wicestarosta Waldemar Wrześniak.

Nowy blok

W ramach inwestycji przy nowosolskiej lecznicy powstanie dwukondygnacyjny budynek, w którym będzie się znajdowało 8 sal operacyjnych, sale pooperacyjne oraz szereg pomieszczeń technicznych potrzebnych do ich prawidłowego funkcjonowania.

Inwestycja umożliwi poprawę jakości i dostępności świadczeń zdrowotnych szpitala dla mieszkańców Województwa Lubuskiego – w tym rozszerzenie zakresu zabiegów operacyjnych m. in. w onkologii – zabiegi przezskórnej termoablacji, radioablacji i chemoembolizacji zmian nowotworowych, w tym przerzutów w jelicie grubym, trzustce, rekonstrukcje pęcherza moczowego. Umożliwi dostęp do operacyjnych zabiegów bariatycznych, do rekonstrukcji piersi w zabiegach onkologicznych, angiografii tętnic kończyn obwodowych z wykorzystaniem CO2, leczenia inwazyjnego udarów mózgu, wszczepiania stentów aortalnych.

Dofinansowanie

Budowa bloku operacyjnego będzie kosztowała 34.805.679,43 zł. Inwestycję realizuje spółka Climamedic. 13.827.850 zł to kwota dofinansowania z środków Europejskiego Funduszy Rozwoju Regionalnego.

Jak zapowiada dyrektor szpitala Bożena Osińska, ok. 4 mln zł zostanie zainwestowane w nowy sprzęt. Duża część wyposażenia bloku będzie stanowił sprzęt, który wykorzystywany jest do tej pory.

Obecni na uroczystości Marszałek Elżbieta Polak oraz Wicewojewoda Władysław Perczak zapowiadali, że lecznica w Nowej Soli to znacząca placówka w systemie lubuskiej ochrony zdrowia i będą wspierali szpital w staraniach o pozyskanie środków na doposażenie placówki.

W uroczystości uczestniczyli również Radni Powiatu Nowosolskiego, przedstawiciele powiatowych samorządów, lekarze i pracownicy WS SP ZOZ w Nowej Soli. Teren budowy poświęcił kapelan szpitala ks. Tomasz Duszczak.