Koronawirus – służby są w pełnej gotowości

Szpitale i służby są w pełnej gotowości. Wszystkie procedury są już wdrożone. Informacje na temat działań w Powiecie Nowosolskim związanych z kronawirusem omawiano podczas posiedzenia Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

W środę w Starostwie Powiatowym w Nowej Soli odbyło się posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. W spotkaniu uczestniczyli m.in. przedstawiciele wszystkich gmina oraz dyrektorzy szkół ponadgimnazjalny powiatu nowosolskiego.

Starosta Iwona Brzozowska przekazała zebranym informacje omawiane podczas wtorkowego spotkania z Wojewodą Lubuskim.

W gotowości

W posiedzeniu uczestniczyła także Powiatowy Inspektor Sanitarny Anna Roskwitalska, która przekazała, że wszystkie służby, w tym Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna są w pełnej gotowości, a stosowne procedury są wdrożone.

– Najważniejsze przesłanie spotkania: emocje na bok. Nie powinniśmy ulegać panice, ale nie możemy też problemu bagatelizować – podkreśla Starosta.

Monitoring

Według aktualnych danych Inspektorat Powiatowy monitoruje 20 osób, którzy powrócili głównie z Włoch.

Warto zaznaczyć, że w przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem (zgodnie z zaleceniami Wojewody o pozostawaniu w stanie podwyższonej gotowości lubuskich szpitali) pacjenci z naszego terenu będą kierowani na Oddział Zakaźny Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze.
Profilaktyka

Powiatowy Inspektor Sanitarny mówiła również o tym, jak ważne są działania profilaktyczne:

• częste mycie rąk ciepłą wodą z mydłem
  • unikanie bliskiego kontaktu z osobami chorymi, w szczególności z objawami ze strony układu oddechowego

Inspektor Powiatowy jednocześnie podkreślała, że noszenie maseczek nic nie daje osobom zdrowym. Maseczki są środkiem jednorazowym i należy je często zmieniać.