Komunikat Wojewody o wystąpieniu przypadku ASF w województwie lubuskim

W pobliżu Wschowy zdiagnozowano odosobniony przypadek wystąpienia Afrykańskiego Pomoru Świń u dzika. Pełniący obowiązki Wojewody Lubuskiego, Wicewojewoda Lubuski Wojciech Perczak zwołał posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

W piątek 15 listopada na stronie Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego został opublikowany komunikat dotyczący wystąpienia przypadku Afrykańskiego Pomoru Świń u dzika.

Wojewódzki sztab kryzysowy

W komunikacie czytamy, że najbliższy przypadek ASF u dzika w skali kraju jest zlokalizowany w odległości ok. 360 km od miejsca znalezienia dzika pod Wschową. Natomiast najbliższe ognisko występowania choroby u świń w odległości ok. 300 km. Próbki do badań z regionu zostały pobrane od dzika potrąconego przez samochód.

Dziś w Gorzowie Wielkopolskim odbyło się posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego z udziałem przedstawicieli Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Głównego Lekarza Weterynarii.

Obszar skażony

Jak zapowiada LUW Wicewojewoda Lubuski Wojciech Perczak wyda dzisiaj rozporządzenie, które wyznacza obszar skażony o 5 kilometrowym promieniu. Obszar ten będzie obejmował częściowo powiat nowosolski oraz powiat wschowski. Dokument ureguluje również nakazy i zakazy skierowane do rolników, hodowców trzody chlewnej oraz myśliwych.

Przypominamy, że choroba ASF nie stwarza żadnego zagrożenia dla zdrowia lub życia ludzi.

Więcej informacji na stronie Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego.