Czy w powiecie powstanie Centrum opiekuńczo-mieszkalne?

Starosta Nowosolski Iwona Brzozowska oraz Członek Zarządu Sylwia Wojtasik spotkały się z przedstawicielami gmin Powiatu Nowosolskiego, aby wspólnie zastanowić się nad możliwością utworzenia na naszym terenie centrum dla osób starszych i niepełnosprawnych. Ministerstwo Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej ogłosiło właśnie program, który pomoże w uruchomieniu takich ośrodków.

„Centrum opiekuńczo-mieszkaniowe” to program skierowany do osób dorosłych o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności, który ma pozwolić na zapewnienie opieki dziennej lub całodobowe oraz zwiększenie dostępności do usług rehabilitacyjnych i specjalistycznych.

– Państwa obecność świadczy o tym, że temat polityki społecznej jest ważny dla nas wszystkich. Społeczeństwo starzeje się. Temat opieki nad osobami starszymi i niepełnosprawnymi będzie przybierał na znaczeniu. Dlatego już teraz musimy się zastanowić nad formami wsparcia – mówiła Starosta Nowosolski Iwona Brzozowska.

Jaka jest skala potrzeb?

Spotkanie, w którym uczestniczyli przedstawiciele instytucji i samorządów Powiatu Nowosolskiego, Nowej Soli, Otynia, Nowego Miasteczka oraz Bytomia Odrzańskiego, było okazją do rozmowy na temat potrzeby zapewnienia opieki osobom niepełnosprawnym, a tym samym wsparcia ich rodzin. Tym bardziej że możliwości funkcjonującego na naszym terenie DPS w Kożuchowie są ograniczone.

– W Powiecie Nowosolskim jest ponad 8 tysięcy osób ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. W tej grupie ponad 4 tysiące to osoby powyżej 60 roku życia, które mogłyby skorzystać z programu „Centrum opiekuńczo-mieszkaniowe” – poinformowała Członek Zarządu Sylwia Wojtasik.

Członek Zarządu Sylwia Wojtasik zapowiedziała, że przygotuje pismo do wszystkich samorządów m.in. z prośbą o zdiagnozowanie potrzeb w poszczególnych gminach.

Przykład dobrych praktyk

Na spotkaniu była obecna burmistrz Gminy Otyń Barbara Wróblewska, która podjęła już pierwsze działania związane z zapewnieniem opieki dla osób starszych. Gmina pozyskała 2 mln zł z Europejskiego Funduszu Społecznego na uruchomienie Domu Opieki. W dawnej świetlicy w Modrzycy powstaje ośrodek dziennego pobytu, w którym seniorzy będą mogli miło spędzać czas pod opieką wykwalifikowanego personelu.

– Mamy pieniądze na dwa lata działalności tego ośrodka. Niedawno rozpoczął się remont związany z adaptacją pomieszczeń na potrzeby Domu Opieki. Szukamy również kadry – opowiada B. Wróblewska. – Przed nami najbrudniejszy zadanie, weryfikacja wniosków. Zainteresowanie jest dużo większe niż miejsc przewidzianych w projekcie – dodaje.

Lokalizacja i finansowanie

Nowy program ministerialny daje możliwość pozyskania pieniędzy na budowę lub adaptacje pomieszczeń na potrzeby centrum. Gmina Nowe Miasteczko rozważała tę pierwszą możliwość. Z kolei w Gminie Otyń centrum mogłoby powstać w dawnej szkole w Bobrownikach.

Obecni na spotkaniu przedstawiciele gmin przyznali, że program jest warty zainteresowania. Należy jednak dokładniej przeanalizować, jakie są realne koszty związane z realizacją inwestycji i funkcjonowaniem ośrodka.