Czasowe wycofanie z ruchu aut osobowych – kiedy jest możliwe?

Kolejne zmiany w przepisach o ruchu drogowych obowiązują od 31 stycznia 2022 r. i dotyczą czasowego wycofania z ruchu samochodu osobowego. Z tego “koła ratunkowego” właściciele pojazdów mogą jednak skorzystać w szczególnych przypadkach.

W przypadku uszkodzenia zasadniczych elementów nośnych konstrukcji oraz wystąpienia szkody istotnej można czasowo pojazd wycofać z ruchu fot. pixabay– Ustawodawca rozszerzył katalog pojazdów czasowo wycofywanych z ruchu o samochody osobowe, w których konieczne jest dokonanie naprawy wynikającej z uszkodzenia zasadniczych elementów nośnych konstrukcji oraz w przypadku wystąpienia szkody istotnej. Przy załatwianiu sprawy właściciel będzie zobowiązany do złożenia stosownego oświadczenia pod odpowiedzialnością karną – wyjaśnia Krzysztof Kołodziejczak, Naczelnik Wydziału Komunikacji w Starostwie Powiatowym w Nowej Soli.

Samochód osobowy może być czasowo wycofany z ruchu na okres od 3 do 12 miesięcy. Z prawa tego można skorzystać nie częściej niż po upływie 3 lata. Wraz z wnioskiem o wycofanie samochodu do depozytu należy przekazać dowód rejestracyjny oraz tablice rejestracyjne.

Po upływie okresu czasowego wycofania pojazdu z ruchu właściciel pojazdu będzie zobowiązany do przeprowadzenia kolejnego badania technicznego.