Podróż z psem, kotem i fretką po Brexicie

Po 29 marca 2019 zmieniają się przepisy przewozu zwierząt domowych z Wielkiej Brytanii do krajów Unii Europejskiej. Przygotowania do podróży z czworonogiem należy zacząć minimum trzy miesiące wcześniej. Wszystko przez Brexit!

29 marca Wielka Brytania utraci status kraju członkowskiego Unii Europejskiej i tym samym stanie się państwem trzecim. W związku z tym zmieniają się przepisy dotyczące przewozu zwierząt z Wielkiej Brytanii do krajów unijnych. Paszport dla zwierząt domowych wydany w Wielkiej Brytanii nie będzie dokumentem uprawniającym do wjazdu na teren UE. Nie będzie można także przemieszczać psów, kotów oraz fretek w „uproszczonym trybie”.

Zwierzęta domowe będą musiały spełniać określone wymagania:

– prawidłowe oznakowanie – chip,

– ważne szczepienie przeciw wściekliźnie,

– badania przeciwciał przeciwko wściekliźnie metodą miareczkowania,

– dokument identyfikacyjny – świadectwo zdrowia.

Jak podkreśla Ewelina Lis, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Nowej Soli, w przypadku podróży z Wielkiej Brytanii do UE należy wykonać badanie z odpowiednim wyprzedzeniem (od dnia pobrania próbki do wyjazdu musi minąć trzy miesiące, próbka krwi może być pobrana min. 30 dni po szczepieniu przeciwko wściekliźnie). Dla osób planujących podróż ze zwierzętami do Wielkiej Brytanii zaleca się wykonanie badania miareczkowania przeciwciał przeciwko wściekliźnie przed wyjazdem z Unii, aby w momencie powrotu posiadać wszystkie dokumenty.

Trzymiesięczny okres oczekiwania na wjazd do UE nie obowiązuje jeśli zwierzę posiada takie badanie i jego wynik wpisany jest do odpowiedniej sekcji w paszporcie. Opcja ta nie dotyczy paszportów wydanych w Wielkiej Brytanii, które po 29 marca tracą ważność w krajach unijnych.

Zwierzęta domowe towarzyszące podróżnym mogą być wprowadzone do UE wyłącznie przez wyznaczone punkty tzw. Traveller’s point of entry (TPE).

Więcej informacji na temat przemieszczania się psów, kotów i fretek znajdują się na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii, na stronie Powiatowego Inspektora Weterynarii w Nowej Soli oraz stronach instytucji władz weterynaryjnych Wielkiej Brytanii.