„Żywy krzyż” na stulecie PCK

W środę w Nowej Soli rozpoczęły się obchody jubileuszu 100 lat działalności Polskiego Czerwonego Krzyża. Dzieci, młodzież, wolontariusze oraz członkowie szkolnych klubów PCK wspólnie stworzyli symbol krzyża.

8 maja na całym świecie obchodzony jest Dzień Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca. To organizacja, która promuje krwiodawstwo, pomaga najuboższym, reaguje w sytuacjach kryzysowych. Ta szczególna data stała się okazją do rozpoczęcia obchodów stulecia działalności Czerwonego Krzyża w Polsce.

Uroczystości z okazji stulecia PCK organizowane są również w Nowej Soli. W środę 8 maja na placu vis a vis Parku Krasnala odbyła się akcja inaugurująca obchody jubileuszu.

Nowosolski happening

Na twarzach uczestników królował uśmiech. Kilkadziesiąt osób w czerwonych koszulkach lub z czerwonymi kartkami w dłoni ustawiło się w znak krzyża, który został uwieczniony na zdjęciach.

– Zaprosiliśmy dzieci i młodzież z Warsztatów Terapii Zajęciowej, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego, nowosolskich przedszkoli i szkół podstawowych oraz szkół w Nowym Miasteczku, Niedoradzu i Lubieszowie do wspólnego utworzenia „żywego krzyża”. Są to głównie wolontariusze szkolnych kół PCK – mówi Grażyna Krzyśko.

Uczestnicy happeningu otrzymali pamiątkowe przypinki oraz certyfikaty udziału w akcji. Certyfikat otrzymała również Starosta Nowosolski Iwona Brzozowska.

Nagrody i kwesta

Warto dodać, że środowa akcja była również okazją do nagrodzenia uczestników dwóch konkursów plastycznych, których tematem był Czerwony Krzyż oraz dbanie o zdrowy uśmiech.

W ramach inauguracji obchodów stulecia PCK w Nowej Soli została zorganizowana kwesta na rzecz osób starszych.

Będzie się działo

Oddział Rejonowy PCK przygotował szeregi imprez z okazji jubileuszu. Będzie to okazja do popularyzacji działalności organizacji w Powiecie Nowosolskim. Już 16 maja w Parku Krasnala odbędą się Rejonowe Mistrzostwa Pierwszej Pomocy PCK.

Patronat nad obchodami jubileuszu objęli Starosta Nowosolski Iwona Brzozowska oraz Prezydent Nowej Soli Wadim Tyszkiewicz.