Z Bytomia Odrzańskiego do Nowej Soli rowerem – będzie kolejna ścieżka w powiecie?

Kolejny ścieżkowy projekt Powiatu Nowosolskiego nabiera kształtów. Powiat zlecił przygotowanie programu funkcjonalno-użytkowego trasy łączącej Bytom Odrzański z Nową Solą.

Na razie są 4 koncepcje przebiegu trasy z Bytomia do Nowej SoliPowiat Nowosolski jest na etapie tworzenia koncepcji ścieżek rowerowych łączących stolicę powiatu ze stolicami poszczególnych gmin. W ubiegłym tygodniu w Starostwie Powiatowym w Nowej Soli odbyło się spotkanie dotyczące budowy ścieżki rowerowej z Bytomia Odrzańskiego do Nowej Soli. O realizację tego zadania od dawna zabiega Radny Jarosław Intek, prywatnie miłośnik dwóch kółek.

– Nie ma tygodnia, żebym pomiędzy Bytomiem Odrzańskim i Nową Solą nie spotykał rowerzystów. Mieszkańcy okolic jeździli tędy zawsze, jednak rowerzyści mają do wyboru niebezpieczną drogę wojewódzką lub nie zawsze przejezdne ścieżki leśne. Jestem przekonany, że budowa ścieżki z prawdziwego zdarzenia pozwoliłaby mieszkańcom całego powiatu odkrywać Bytom Odrzański na nowo, a i bytomianie mieliby łatwiejszy dostęp choćby do rowerowych wypraw ścieżka „Kolej na rower” – mówi Jarosław Intek.

Pomysł Radnego wpisuje się w założenia dotyczące rozbudowy infrastruktury dla rowerzystów w powiecie. Zarząd zlecił już przygotowanie PFU dla trasy z Bytomia Odrzańskiego do Nowej Soli. Na razie są 4 koncepcje jej przebiegu.

Podczas spotkania dyskutowano o warianach przebiegu trasyDziałaniom Powiatu mocno kibicuje Burmistrz Bytomia Odrzańskiego. – Już w latach 90-tych marzyłem o ścieżce rowerowej wzdłuż drogi wojewódzkiej, którą nasi mieszkańcy mogliby dojeżdżać na rowerach do pracy. Czasy się zmieniły, ale ścieżka to nadal dobry pomysł. Myślę jednak, że dziś ważniejsze są jej walory turystyczne i krajobrazowe – przyznaje Burmistrz Jacek Sauter, który już dziś zaprasza wszystkich rowerzystów na bytomskie błonia.

Aby pomysł udało się zrealizować, trzeba podjąć intensywne działania już teraz. Po wyborze jednego z wariantów trasy powstanie PFU. Z tym dokumentem Powiat będzie mógł starać się o dofinansowanie, a potem budowę ścieżki. – Chcemy być gotowi na kolejną edycję programu Polski Ład – zapowiada Starosta Iwona Brzozowska.

Warto przypomnieć, że do programu Polski Ład Powiat złożył już 2 projekty dotyczące budowy ścieżek. Pierwszy dotyczy ścieżki z Otynia do Zatonia, która ma połączyć „Kolej na rower” z siecią dróg rowerowych powiatu zielonogórskiego. Drugi projekt to ścieżka z Siedliska do Nowej Soli.