Wirus ptasiej grypy w gminie Kożuchów – rozporządzenie

W związku z potwierdzeniem laboratoryjnym, iż 24 sztuki padłego drobiu w gospodarstwie w Podbrzeziu Dolnym były zarażone wirusem ptasiej grypy, poniżej publikujemy rozporządzenie Powiatowego Lekarza Weterynarii w Nowej Soli w sprawie określenia obszaru zapowietrzonego i zagrożonego wystąpieniem ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI), sposobu oznakowania tych obszarów oraz zakazów i nakazów obowiązujących na tych obszarach. Rozporządzenie zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Województwa Lubuskiego pod poz. 463 z dnia 24.02.2017 r.

Powiatowy Lekarz Weterynarii otrzymał zgłoszenie o 24 szt. padłego drobiu w indywidualnym gospodarstwie w Podbrzeziu Dolnym. Martwe ptactwo zostało zabrane do Zakładu Higieny Weterynaryjnej w Zielonej Górze, gdzie pobrano próbki i wysłano je do laboratorium w Puławach. Badania potwierdziły obecność wirusa ptasiej grypy. Od tamtej pory odbyły się dwa spotkania Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, na których ustalono dalsze działania. W tej chwili lekarze weterynarii odwiedzają gospodarstwa i sprawdzają, czy ptactwo trzymane jest w zamknięciu. W przypadkach trzymania ptactwa na zewnątrz, w promieniu 3 km od ogniska ptasiej grypy, będzie ono likwidowane. Właścicielom gospodarstw zostaną również nałożone wysokie kary pieniężne. Od wczoraj (24 bm.) na drodze powiatowej obok Podbrzezia Dolnego wyłożona jest mata dezynfekcyjna.

[attachments template=small-list include=”7581″]