Warto walczyć o każdego ucznia

Z dnia na dzień rośnie liczba uczniów, którzy zarejestrowali się w systemie rekrutacyjnym Powiatu Nowosolskiego. Okazuje się jednak, że wciąż sporo osób nie podjęło decyzji. Zarząd Powiatu rozmawia z dyrektorami szkół, o tym jak dotrzeć do niezdecydowanych młodych ludzi, także tych mieszkających w sąsiednich powiatach.

Starosta Nowosolski Iwona Brzozowska oraz Członek Zarządu Sylwia Wojtasik spotkały się w środę z Ireną Szwarc, dyrektorką Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 w Kożuchowie. W spotkaniu uczestniczyli również powiatowi radni z Kożuchowa – Andrzej Staroszczuk, Paweł Zwolski oraz Zygmunt Muszyński. Rozmowa dotyczyła trwającego nadal naboru i możliwości dotarcia do uczniów, którzy jeszcze nie złożyli podań. Okazuje się, że tylko w gminie Kożuchów jest to spora gruba młodzieży.

Jest potencjał

Rekrutacja do szkół średnich rozpoczęła się 13 maja i potrwa do 17 czerwca.

– Większość osób złożyła podania na początku rekrutacji. Są to głównie uczniowie, którzy już wcześniej podjęli decyzję o wyborze szkoły. Jednak każdego dnia w systemie rejestrują się nowe osoby – mówi Członek Zarządu Sylwia Wojtasik.

Dla Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 w Kożuchowie tegoroczny nabór to szansa na wykorzystanie dużego potencjału, który tkwi w szkole. Placówka ma dobrze wyposażone pracownie, w których odbywają się egzaminy zawodowe. W tym roku „Piątka” prowadzi nabór na cztery kierunki technikalne (informatyk, programista, logistyk oraz spedytor) oraz do klas branżowych I stopnia.

– Staramy się robić wszystko, aby tegoroczny nabór był jak najlepszy i żeby szkoła mogła się dalej rozwiać – podkreśla Starosta Iwona Brzozowska.

Niewiedza gubi

W pierwszej kolejności do ZSP nr 5 podania złożyli uczniowie, którzy są zdecydowani na naukę w Kożuchowie. Większość wybrała we wniosku kilka kierunków. Dyrektor kożuchowskiej „Piątki” przyznaje jednak, że niewiedza utrudnia młodym ludziom podjęcie decyzji o wyborze szkoły.

– Świadomość uczniów jest niska, zwłaszcza jeśli chodzi o szkolnictwo zawodowe. Nie wiedzą, jakie taka szkoła daje im perspektywy. Młody człowiek przygotowywany jest do zdawania egzaminów, a przygotowanie do życia i doradztwo zawodowe schodzą na drugi plan – podkreśla Irena Szwarc. – Mamy sygnały od dyrektorów, że spore grono uczniów jeszcze nie podjęło decyzji o wyborze szkoły – dodaje.

To właśnie z informacją do tych uczniów starają się dotrzeć nauczyciele ZSP nr 5. W planach są jeszcze spotkania w szkołach, ale również kampania internetowa i punkty informacyjne na lokalnych imprezach.

Warto wyjść poza powiat

Potencjał szkół w Powiecie Nowosolskim jest duży. W naszych szkołach średnich jest miejsce dla uczniów z całego Powiatu, ale również z innych miejscowości np. Świdnicy, Nowogrodu Bobrzańskiego czy Zaboru. W przeciwieństwie do Zielonej Góry, która postanowiła w tym roku ograniczyć nabór. Nasze szkoły są przygotowane na przyjęcie podwójnego rocznika. Przyjęcie większej ilości uczniów nie będzie skutkowało wydłużeniem godzin lekcyjnych.