Ucz się u nas! Praktyki zrobisz w Niemczech?

Firmy z Forst i Cottbus są otwarte na współpracę ze szkołami z Powiatu Nowosolskiego. W ubiegłym tygodniu przedstawiciele szkół i Starostwa Powiatowego w Nowej Soli odwiedzili wiodące niemieckie przedsiębiorstwa.

W środę 15 maja odbył się wyjazd zawodoznawczy, podczas którego przyszli logistycy, spedytorzy, ekonomiści i sprzedawcy mogli na własne oczy przekonać się, jak funkcjonują znaczące na niemieckim rynku pracy firmy. To także szansa dla szkół z Powiatu Nowosolskiego na nawiązanie współpracy z przedsiębiorcami z Niemiec.

Są możliwości

Przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Nowej Soli oraz nauczyciele i uczniowie z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 oraz 4 w Nowej Soli, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 w Kożuchowie i Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego „Elektryk” mieli okazję odwiedzić zakłady w Forst oraz Cottbus: LION Unternehmensgrupp, C. Spaarmann Logistics GmbH, Barth Logistik-Systeme GmbH + Co. KG.

– Uczniowie z Kożuchowa, ze względu na odległość, mają ograniczony dostęp nawet do nowosolskiej strefy.  Wizyta w niemieckich zakładach zrobiła na nich ogromne wrażenie. Przekonali się, że praca za granicą jest na wyciągnięcie ręki, że to jest realne – mówi Renata Raczykowska, doradca zawodowy z ZSP nr 5 w Kożuchowie. – Dla nas była to szansa na nawiązanie kontaktów, które mam nadzieję, będą początkiem współpracy – dodaje.

Potrzebny język

W wizycie w Niemczech wzięli udział przyszli spedytorzy i logistycy z nowosolskiego „Spożywczaka” i kożuchowskiej „Piątki”, a także ekonomiści z „Elektryka” i sprzedawcy z ZSP nr 2. Dla uczniów tych kierunków przedsiębiorstwa w Cottbus i Forst stanowią potencjalne miejsce praktyk zawodowych, a później nawet zatrudnienia.

– Niemieccy przedsiębiorcy są bardzo otwarci na współpracę. Jednak warunkiem koniecznym, który musi spełnić młodzież zainteresowana praktykami zagranicznymi, jest znajomość języka – podkreśla Katarzyna Dzieńdziura, naczelnik Wydziału Inwestycji i Funduszy Pomocowych i Promocji w Starostwie Nowosolskim.

Wyjazd zawodoznawczy dla uczniów z Powiatu Nowosolskiego został zrealizowany w ramach Niemiecko-Polskiego Projektu „Edukacja” – Razem dla pogranicza – poprawa infrastruktury edukacyjnej i rozwój transgranicznych kompetencji.