To naprawdę wiekopomna chwila w życiu nie tylko Nowej Soli, ale i całego powiatu nowosolskiego oraz wszystkich przez nasz powiat przejeżdżających. Dziś, 24 października 2024, oficjalnie otwarto i oddano do użytku trzeci etap południowej obwodnicy Nowej Soli w ciągu drogi wojewódzkiej 315. Tym samym obwodnica jest kompletna. Dzięki 6,5-kilometrowej trasie można szybko, łatwo i bezpiecznie dostać się od węzła na S3 do mostu na Odrze.
– Zgoda buduje – mówił starosta nowosolski Mariusz Stokłosa, mając na myśli wspólne działanie samorządu województwa, urzędu miasta przy współudziale środków rządowych. – Ale chciałbym poruszyć też kwestię istotną dla części mieszkańców. Jestem mieszkańcem ul. Cichej i cieszę, że ul. Południowa, która przecina dojście do ogródków działkowych czy marketu, zostanie dziś odciążona. Do tej pory był tam problem i było po prostu niebezpiecznie. Dziś, mam nadzieję, problem zniweluje się sam – komentował.
– Ta droga ma bardzo duże znaczenie dla wszystkich nowosolan i mieszkańców powiatu – mówił z kolei Grzegorz Potęga, wicemarszałek województwa lubuskiego. – Tak naprawdę spełniają się marzenia. Dopinamy nowosolski ring. Od teraz tranzyt będzie mógł ominąć Nową Sól. To duża sprawa i duże wydarzenie dla wszystkich, którzy tu żyją – komentował.
Prezydent Nowej Soli Beata Kulczycka na otwarcie zaprosiła nowosolskich rowerzystów, którzy wyłonili się z mgły, nadjeżdżając od strony mostu. – Dopinałam inwestycję jako prezydent, ale dobrze pamiętam rok 2005 gdy rodziła się koncepcja budowy tej drogi – wspominała podkreślając, konsekwencję, determinację i współpracę wszystkich, którzy mieli wkład w powstawanie tej drogi.
Głos zabrał też Marcin Ogorzałek, dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Zielonej Górze. – Wybudowaliśmy nowoczesną drogę wraz z chodnikami i ścieżkami dla rowerów. W kontekście przechodzącej niedawno przez województwo powodzi, warto wspomnieć, że droga została zaprojektowana i wybudowana ze specjalnymi wzmocnieniami w korpusie – podkreślał.
Trzeci etap obwodnicy Nowej Soli to koszt 46 mln zł. Połowa to rządowa dotacja. 15 mln zł dorzucił lubuski samorząd, 8 mln to wkład Nowej Soli.