Sztandar Sybiraków przekazany uczniom LO

Nowosolski oddział Związku Sybiraków przekazał Sztandar Związku Sybiraków w ręce młodzieży z Liceum Ogólnokształcącego.- Przez wiele lat członkowie Związku uczyli nas trudnej historii, której doświadczyli on i ich bliscy. Teraz „ocalić od zapomnienia” muszą nasi licealiści. Jestem przekonana, że sprostają temu wyzwaniu – mówi Starosta Iwona Brzozowska.

Przekazanie sztandaruLiceum Ogólnokształcące w Nowej Soli od lat współpracuje ze Związkiem Sybiraków Kołem nr 1 w Nowej Soli. To właśnie ta szkoła została wybrana, aby pielęgnować tradycję i pamięć o nowosolskich Sybirakach. Danuta Cygan, prezes nowosolskiego koła Związku Sybiraków, apelowała do uczniów, aby zaopiekowali się Sztandarem i godnie reprezentowali Sybiraków.

W tym wzruszającym wydarzeniu wzięło udział kilka pokoleń mieszkańców powiatu. Uroczyście wybrzmiały Hymn Polski w wykonaniu przedszkolaków z Małych Odkrywców, Hymn Powstańców Wielkopolskich odśpiewany przez chór licealistów oraz Hymn Sybiraków, który zaśpiewali członkowie Związku – Danuta Cygan oraz Edward Daszkiewicz.

Uroczystość ta była elementem obchodów rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego, podczas których wykłady na temat Powstania i losów powstańców wygłosili Jacek Michałowicz z LO oraz Paweł Kopeć z CKZiU Elektryk.

Na zakończenie spotkania odbyło się podsumowanie konkursu historycznego i wręczenie nagród laureatom. W konkursie wzięło udział 12 szkół. Wśród podstawówek najlepiej wypadła reprezentacja SP nr 6 w Nowej Soli, drugie miejsce zajęli uczniowie Szkoły Katolickiej, a trzecie SP nr 5 w Nowej Soli. Wśród szkół ponadpodstawowych zwyciężyła ZSP nr 4, na miejscu drugim znaleźli się uczniowie ZSP nr 2, a miejsce trzecie zajęła reprezentacja CKZiU „Elektryk”. Gratulujemy młodzieży oraz ich nauczycielom.

Patronat nad wydarzeniem objęła Starosta Iwona Brzozowska.