Święto Bzów po raz piąty

W minioną niedzielę do Siedliska zjechały się tłumy gości na V Święto Bzów, którego organizatorem jest  Fundacja Karolat.

Majowa impreza w Siedlisku nawiązuje do organizowanych w okresie przedwojennym obchodów święta kwitnienia bzów, które były jego symbolem już od XVIII wieku. Z początkiem maja cała miejscowość i okolice, nasycała się zapachem bzów i ozdabiana była jego kwiatami. W tej scenerii od XIX w. przez blisko półwiecze, obchodzono to święto, na które składały się spektakle teatralne, uczty w lokalnych restauracjach i winiarniach oraz wycieczki. Obchody trwały nawet półtora tygodnia i zjeżdżali się goście z okolicznych miejscowości, a nawet zza granicy.

Od pięciu lat Święto Bzów to lokalna inicjatywa i sztandarowe przedsięwzięcie Fundacji Karolat, reaktywowane w 2011 roku. Dzisiaj to impreza jednodniowa, odbywająca się w scenerii starego zamku Carolath.

Tegoroczne obchody rozpoczęto kolorowym korowodem, z udziałem zaproszonych gości i mieszkańców Siedliska, który przemaszerował na plac zamkowy. Imprezę oficjalnie otworzył Starosta Nowosolski Waldemar Wrześniak i członek Zarządu Województwa Lubuskiego Stanisław Tomczyszyn.

W scenerii zamku przez cały dzień odbywały się liczne przedstawienia, prelekcje, pokazy, występy oraz konkursy z bzem w roli głównej.  Wystąpiła Orkiestra Dęta „Elektryk”, Gwardia Gryfa z pokazem chorągwiarskim, Teatr Terminus A  Quo, kabaret Noc,  zespół śpiewaczy „Jutrzenka” i rycerze z bractwa rycerskiego. Dużym powodzeniem cieszył się jarmark produktów regionalnych i sztuki lokalnej. Dzień zakończył spektakularny występ Teatru Ognia Bombastic

Święto, wspaniali goście i miejsce, było okazją do wręczenia  statuetki Dębowego Liścia, nagrody przyznawanej przez Fundację Karolat osobom szczególnie wyróżniającym się w promocji Siedliska i Święta Bzów. W tym roku laureatem Dębowego Liścia został dr Tomasz Andrzejewski, dyrektor Muzeum Miejskiego w Nowej Soli oraz Gospodarstwo Rolne GROLDER z Borowca.