Strajk nauczycieli – co nas czeka 8 kwietnia?

Informacje o planowanym na 8 kwietnia strajku nauczycieli budzą wiele emocji. W przeprowadzonym na terenie szkół referendum ok. 90% nauczycieli zadeklarowała udział w strajku. Które szkoły będą zamknięte? Czy odbędą się egzaminy dla gimnazjalistów i ósmoklasistów? Co z maturami? Na te pytania na razie nikt nie zna odpowiedzi.

Z powodu strajku 8 kwietnia szkoły średnie w Powiecie Nowosolskim mogą być zamknięte. Podobnie wygląda sytuacja w nowosolskich szkołach podstawowych. Tak wynika z referendum, które zostało przeprowadzone we wszystkich placówkach. Dyrektorzy alarmują, że stopień nieprzeprowadzenia egzaminów jest bardzo wysoki.

Starosta Iwona Brzozowska, Członek Zarządu Sylwia Wojtasik oraz Wiceprezydent Jacek Milewski, Skarbnik Miasta Izabela Piasta spotkali się dyrektorami szkół powiatowych oraz miejskich, żeby porozmawiać sytuacji i możliwościach jej rozwiązania.

Co z egzaminami?

Największy niepokój budzą egzaminy dla uczniów ostatnich klas gimnazjów oraz szkół podstawowych, które mają się odbyć kilka dni po rozpoczęciu strajku.

– My jako dyrektorzy jesteśmy zdeterminowani, żeby przeprowadzić egzamin gimnazjalny, a potem egzamin ósmych klas. Jednak nie wiemy, co nas czeka – w imieniu dyrektorów miejskich szkół mówił Bogdan Mikulski, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 8 w Nowej Soli.

Jednocześnie apelował do dyrektorów szkół średnich o pomoc w zorganizowaniu komisji egzaminacyjnych.

Czy pomoc jest możliwa?

– W pierwszej kolejności szkoły będą zabezpieczały swoje potrzeby. Ale za chwilę my również będziemy mieli ten sam problem – zbliżają się egzaminy maturalne. Ze względu na to deklarujemy chęć pomocy – zapewnia Starosta Iwona Brzozowska.

Na ile wzajemna pomoc szkół będzie możliwa, dowiemy się dopiero 8 kwietnia. W szkołach powiatowych ok. 90 % nauczycieli, którzy wzięli udział w referendum, zadeklarowało poparcie dla strajku. Wynik referendum nie jest wiążący, co oznacza, że do strajku mogą przystąpić wszyscy nauczyciele, połowa albo nikt.

Nie wiadomo również, czy na taką pomoc pozwolą przepisy prawa. Na razie powstały projekty rozporządzeń, które dotyczą szczegółowych zasad warunków i sposobu przeprowadzania egzaminów. Dokumenty są na etapie konsultacji.

Wspólnie szukamy rozwiązań

Dyrektorzy nie ukrywają rozczarowania całą sytuacją. Strajk nauczycieli miał wstrząsnąć rządem. Tymczasem z sytuacją przyszło się zmierzyć dyrektorom oraz lokalnym samorządom.

– Być może uda się wszystko zorganizować własnymi siłami. Jednak my jako samorząd musimy szukać różnych rozwiązań i przygotować się na różne scenariusze. Liczby pokazują, że Państwo również będą mieli problem we własnych szkołach. Rozumiem to i przyjmuję do wiadomości – podsumował wiceprezydent Jacek Milewski.

Obecni na spotkaniu dyrektorzy szkół miejskich mówią wprost – jeśli liczby z referendum potwierdzą się, nie będzie możliwości przeprowadzenia egzaminów. W przypadku SOSW oraz CKZiU “Elektryk”, które również mają klasy gimnazjalne, są duże szanse, że egzaminy dla uczniów uda się przeprowadzić.

Jednocześnie dyrektorzy podkreślają, że w okresie strajku zapewnią opiekę dla uczniów.