Statystyki przerażają. W Lubuskim najwięcej kobiet umiera na raka szyjki macicy. Co z profilaktyką?

Cytologia to badanie bezbolesne, nieinwazyjne i można je wykonać za darmo, ale w powiecie nowosolskim w tym roku z takiej możliwości skorzystało niespełna 6 procent kobiet. Mamy najniższy odsetek przebadanych pacjentek w całym województwie.

Zaproszeni goście spotkali się z mieszkankami, aby zachęcić je do udziału w programie profilaktycznycznymW Lubuskim co 10 mieszkanka wykonała badanie cytologiczne. Najlepiej sytuacja wygląda w powiecie świebodzińskim, gdzie świadomie z badań skorzystało 17 proc. kobiet, w powiecie nowosolskim sytuacja wygląda najgorzej – niespełna 6 proc. Zarząd Powiatu chce zmienić niechlubne statystyki i we współpracy z Lubuskim Oddziałem Narodowego Fundusz Zdrowia i specjalistami w dziedzinie ginekologii i położnictwa dotrzeć do pań, które od wielu lat nie zgłaszają się na badania.

Temat ważny dla wszystkich

W Starostwie Powiatowym w Nowej Soli odbyło się spotkanie, na które zostały zaproszone przedstawicielki sołectw z terenu powiatu. – Wysłaliśmy zaproszenia do 70 sołectw, aby dotrzeć do mieszkanek wszystkich miejscowości powiatu. Liczymy, że informacje o programie od znajomej, sąsiadki lub kuzynki skutecznie zachęcą kobiety do wykonania badań profilaktycznych. Temat jest bardzo ważny – podkreśla Członek Zarządu Powiatu Sylwia Wojtasik.

Z mieszkankami spotkali się także profesor Jana Skrzypczak, wojewódzki konsultant do spraw ginekologii i położnictwa, kierownik Wydziału Oddziału Ginekologiczno-Położniczego z poddziałami onkologicznymi Robert Zawrotniak, specjalista w dziedzinie położnictwa i ginekologii, prezes Ars Medica Bis Julian Hucko, Radny Powiatu Nowosolskiego i nowosolski ginekolog-położnik Romuald Fedorczak oraz przedstawiciele LWO NFZ.

Najlepiej w Kolsku, najgorzej w Otyniu

Przedstawiciele LOW NFZSpotkanie rozpoczęła Elżbieta Walczak, Naczelnik Wydziału Świadczeń Opieki Zdrowotnej, która przedstawiła dane statystyczne. Okazuje się, że Lubuskie zajmuje 14 miejsce (na 16 województw), jeśli chodzi o ilość wykonanych badań w kraju.

Z najnowszych danych NFZ wynika, że najmniej przebadanych kobiet mieszka w Otyniu (miasto) – 2,94%. Niepokojące dane dotyczą także Nowego Miasteczka – tu bada się ok. 4,2% mieszkanek oraz terenów wiejskich w gminie Bytom Odrzański – 4,7%. Najczęściej na badania zgłaszają się mieszkanki Kolska aż 10,83 proc. Powyżej średniej powiatowej wypada także Kożuchów (miasto), gdzie z badań skorzystało 7,64% kobiet.

Raka można wyleczyć

Co roku na świecie umiera 260 tys. kobiet. Można to zmienić przez szczepienia przeciw wirusowi HPV oraz badania profilaktyczne.

– Statystyki są bardzo niepokojące. Niestety województwo lubuskie jest na 1 miejscu spośród wszystkich 16 województw, jeśli chodzi o umieralność kobiet na raka szyjki macicy. Chcemy to zmienić, zmniejszyć śmiertelność, a można to zrobić przez zachęcić kobiety do korzystania z badań profilaktycznych. W przypadku raka szyjki macicy badania, które pozwalają wykryć raka we wczesnym stadium, nie są bolesne, ani drogie, ani inwazyjne – mówi profesor Jana Skrzypczak. –

Im wcześniej wykryjemy raka, tym większe są możliwości jego wyleczenia. Rak jest wyleczalny – dodaje.

Lekarze czekają na pacjentki

Pani profesor Jana Skrzypczak przedstawiła mieszkankom statystykiDo wykonywania cytologii zachęcają również nasi lekarze.

– Nasze poradnie są przygotowane do realizacji badań cytologicznych. Pacjentki muszą tylko przyjść. Tych, które wykonują badania regularnie, nie trzeba do tego zachęcać. Problem jest z dotaciem do kobiet, które u lekarza nie były od kilku lat – Julin Hucko, specjalista w dziedzinie położnictwa i ginekologii, prezes Ars Medica Bis.

Również Robert Zawrotniak, kierownik Wydziału Oddziału Ginekologiczno-Położniczego z poddziałami onkologicznymi, mówi o potrzebie zachęcania kobiet do regularnego badania.

– To nie może być jednorazowa akcja. W USA jest taka tradycja, że kobiety idą do lekarza w dniu swoich urodzin. To bardzo dobre rozwiązanie, bo czas szybko biegnie, wokół dużo się dzieje i w codzienny zabieganiu łatwo zapomnieć o tym, że powinniśmy już zapisać się na badania – proponuje R. Zawrotniak.

Sobota dla pacjentek

Powiat zapowiada współpracę z sołectwami Jak podkreśla Daria Kaczmarek, Zastępca Dyrektora Lubuskiego Wojewódzkiego Oddziału NFZ, niezmiernie ważne wydaje się podejmowanie wszystkich inicjatyw, które spowodują zwiększenie aktywności kobiet jeśli chodzi o zgłaszalność na badania. – Nie musimy się przekonywać, że jest to ważne i spowoduje mniejszą śmiertelność. Musimy znaleźć sposób, aby przekonać o tym kobiety – mówi.

Jedna z propozycji, która ma zachęcić mieszkanki do udziału w programie badań profilaktycznych raka szyjki macicy to gabinety dostępne w soboty. Możliwość ich otwarcia rozważą szefowie placówek.

– Proszę podać terminy, a skontaktujemy się z sołectwami i zrobimy wszystko, żeby w Państwa gabinetach pojawiły się pacjentki – zapowiada Członek Zarządu Sylwia Wojtasik.

6 gabinetów w powiecie

Przypominamy, że z profilaktycznych badań w ramach programu może skorzystać jeszcze ponad 19 tys. kobiet w wieku 25-59 lat z terenu powiatu. Cytologię należy wykonać raz na 3 lata w przypadku prawidłowego wyniku.

Pacjentki z terenu powiatu mogą zgłaszać się na darmowe badania do 6 gabinetów w powiecie nowosolskim:

• Nowa Sól
    • Poradnia Położniczo-Ginekologiczna, ul. Chałbińskiego 1, tel. (68) 35 61 836
    • Ars Medica Bis, ul. 1 Maja 30, Rejestracja telefoniczna od 11:00 do 15:30, tel. 68 356 356 7
  • Kożuchów
    • Poradnia Położniczo-Ginekologiczna, ul. Szprotawska 1, tel. (68) 45 11 018