Startuje 8 Solanin Film Festiwal

10 sierpnia br. w Nowosolskim Domu Kultury odbyła się konferencja prasowa inaugurująca 8 edycję Festiwalu SOLANIN 2016.

W briefingu wzięli udział Waldemar Wrześniak – starosta nowosolski, Jacek Milewski – wiceprezydent Nowej Soli, a ze strony organizatorów Grzegorz Potęga i Konrad Paszkowski. Powiat Nowosolski od pierwszej edycji wspiera imprezę w zakresie rzeczowym i finansowym. Od 2012 r. pozyskuje środki zewnętrzne na organizację Solanin Film Festiwal i imprezy towarzyszące, łącznie wsparcie wyniosło ok. 200 tys. zł. W ramach tegorocznej współpracy Powiatu i Stowarzyszenia powstaje spot multimedialny „Solanin Zawodowy” , który dzięki marce Festiwalu ma  zachęcić młodzież do nauki w szkołach Powiatu Nowosolskiego, który wyświetlony zostanie na uroczystej Gali otwarcia w dniu 17 sierpnia br.

O szczegółach festiwalu mówili organizatorzy. Do tegorocznej edycji pokazów zgłoszono 248 filmów, w tym do walki o statuetkę zakwalifikowano 35 w dwóch kategoriach: kino niezależne i kino oFFowe. Nie zabraknie także  filmów pozakonkursowych. Na festiwalu pojawią się znakomici goście
tj. Jan Jakub Kolski, Gabriela Muskała, Szymon Bobrowski, Wojciech Macwaldowski. Oddając hołd Andrzejowi Kondratiukowi 8 Solanina otworzy “Hydrozagadka”-film z prawdziwym polskim superbohaterem “Asem”. Dodatkowym pokazem otwierającym będzie projekcja nowosolskiego filmu “Trzech ich było”. 8. Solanin Film Festiwal 2016 zamknie film “Kamper” w reż. Łukasza Grzegorzka
z Piotrem Żurawskim i Martą Nieradkiewicz.