Ścieżki, ścieżki i jeszcze więcej ścieżek

Nadleśnictwo Sława Śląska realizuje projekt, w ramach którego powstaje 16 km ścieżek rowerowych, z czego 8 znajduje się na terenie powiatu nowosolskiego i łączy z naszą powiatową rowerostradą Kolej na rower. Nowymi szlakami rowerowymi pojedziemy jeszcze w te wakacje.

Infrastruktura rowerowa na terenie powiatu systematyczne się rozrasta. Kolejne kilometry dla miłośników jednośladów buduje Nadleśnictwo Sława Śląska w ramach projektu „Ochrona ptaków i siedlisk na obszarach Natura 2000 Pojezierze Sławskie i Żurawie Bagno Sławskie oraz ograniczenie antropopresji turystycznej na te obszary w Nadleśnictwie Sława Śląska”.

W ramach inwestycji zostały utworzone nowe trasy mające przebieg w miejscach, w których wcześniej nie było infrastruktury rowerowej na gruntach Lasów Państwowych. Nowe trasy wykonane są z kruszywa łamanego stabilizowanego mechanicznie tzw. tłucznia będą miały w sumie ok. 16 km.

Od granicy powiatu do Wieży Widokowej „Joanna” i Polany Rekreacyjnej Świętobór prowadzi 2-kilometrowy odcinek ścieżki Lubiatów- Święte. Trasa łącząca Lubiatów i Lipkę to kontynuacja ścieżki Dąb-Lubiatów, zaczyna się w powiecie wschowskim i przebiega wzdłuż dojazdu pożarowego nr 4, kolejny fragmentem szlaku rowerowego prowadzi przez drogę powiatową nr 315 do dojazdu pożarowego nr 5 w miejscowości Lipka. Odcinek Lipka-Kolsko zaczyna się od przecięcia dojazdu pożarowego nr 5 ze ścieżką „Kolej na rower” i prowadzi dalej do drogi Kolsko-Głuszyca (okolice drewnianego mostu na Obrzycy) – długość około 1 km. Następnie planowany przebieg trasy jest drogą gruntową do Kolska, Jesiony i dalej Jesionki. W Jesionce rozpoczyna się odcinek Jesionka – Rudno, który ma około 1 km długości i prowadzi do Rudna. Ostatnie odcinki Rudno- Wilcze (1km), Wilcze- Świętno (ok 6 km) oraz łącznik od końca ścieżki „Kolej na rower” do odcinka Wilcze-Świętno (1km) prowadzą już tylko po powiecie wolsztyńskim.

Mapy edukacyjno-turystyczne Nadleśnictwa Sława ŚląskaObecnie na stronie Nadleśnictwa Sława Śląska są dostępne informacje na temat oddanych odcinków w powiecie wolsztyńskim, a po oddaniu pozostałych odcinków informacje te zostaną zaktualizowane. Poza tym w Nadleśnictwie dostępne są wydrukowane wersje mapy zawierające przebieg ścieżek, nawet tych jeszcze nie oddanych oraz pozostałej infrastruktury turystyczno-edukacyjnej. Informacja o przebiegu ścieżek znajduje się również na tablicach ustawionych na edukacyjnych miejscach postoju pojazdów – Parking przy Polanie Rekreacyjnej.