Rządowy milion na remont w „Spożywczaku”

1 000 000 zł dla powiatu nowosolskiego Wojewoda Lubuski ogłosił podział środków w ramach kolejnej odsłony Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Powiat Nowosolski otrzyma 1 mln zł na inwestycję w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 w Nowej Soli. To jedno z trzech zadań, o których finansowanie staraliśmy się w ramach tarczy antykryzysowej dla samorządów.

W ramach drugiej odsłony Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych samorządy w całym kraju otrzymały 4,35 miliarda złotych. W województwie lubuskim miasta, gminy i powiaty otrzymały 84 miliony. Tym razem środki były przyznawane na podstawie wniosków przygotowanych przez samorządy.

Trzy projekty

Powiat Nowosolski wnioskował o realizację trzech inwestycji:

• rozbudowa parkingu przy nowosolskim szpitalu o 200 miejsc parkingowych,
  • przebudowa drogi powiatowej 1022F i mostu na rzece Obrzyca,
  • przebudowa i modernizacja ZSP nr 4 w Nowej Soli.

Niestety tylko jeden z tych wniosków otrzymał dofinansowanie. Z RFIL do budżetu Powiatu trafi 1 mln zł na inwestycję oświatową.

– Zdajemy sobie sprawę, że mieszkańcy czekają również na rozbudowę parkingu oraz modernizację dróg. Jednak nie znamy kryteriów, według który były oceniane projekty. Mamy jednak nadzieję, że w planowanej trzeciej odsłonie tarczy antykryzysowej dla samorządów również otrzymamy pieniądze na realizację powiatowych zadań. Tym razem planujemy starać się o środki dla Domu Pomocy Społecznej w Kożuchowie – zapowiada Starosta Iwona Brzozowska.

Więcej możliwości

Przebudowa i modernizacja w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 w Nowej Soli ma obejmować korytarze, sale dydaktyczne, ciągi komunikacyjne oraz sanitariaty w budynku szkoły. W ramach inwestycji zgłoszonej do RFIL zaplanowano montaż energooszczędnych urządzeń i instalacji. W projekcie znajdą się również rozwiązania ułatwiające funkcjonowanie osobom niepełnosprawnym m.in. montaż platformy, która umożliwi poruszanie się uczniom, którzy mają problemy z poruszaniem się. Realizacja zadania planowana jest na 2022 rok.

Warto zaznaczyć, że prace, które mają być zrealizowane dzięki rządowemu programowi to tzw. koszty niekwalifikowane. Powiat Nowosolski nie miał szans pozyskać pieniędzy na realizację tych zadań z innych źródeł finansowania.