Rocznica Porozumień Sierpniowych w Nowej Soli

Msza, przemarsz ulicami miasta, odsłonięcie tablicy poświęconej pamięci Szczepana Bąka, złożenie kwiatów oraz uhonorowanie działaczy Solidarności – tak wyglądały obchody 39. rocznicy Porozumień Sierpniowych w Nowej Soli.

W sobotę Członek Zarządu Sylwia Wojtasik uczestniczyła w obchodach 39. rocznicy Porozumień Sierpniowych. Dzień 31 sierpnia został ustanowiony Dniem Solidarności i Wolności. Nowosolska uroczystość to przede wszystkim okazja do uczczenia pamięci Szczepana Bąka, znanego działacza Solidarności.

Uroczystości rozpoczęły się mszą w kościele pw. Św. Antoniego w Nowej Soli. Następnie uczestnicy obchodów przemaszerowali na Skwer Szczepana Bąka, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Pochodowi, który przeszedł ulicami miasta, towarzyszyła MOD Elektryk.

Symboliczny mur

Szczepan Bąk był człowiekiem, który założył Solidarności w DZM Dozamet, był szefem Komisji Zakładowej. 13 grudnia został internowany. Niestety nie dożył wolności, o którą walczył. Zmarł w kwietniu 1989 roku.

– Od pięciu lat prowadzone były starania, aby na skwerze poświęconym jego pamięci umieścić okolicznościową tablicę. Plany udało się sfinalizować w tym roku – mówi Ryszard Szablowski.

W sobotę Jania Bąk odsłoniła tablicę, która została umieszczona na „burzonym” murze, który stanowi nawiązanie do piosenki Jacka Kaczmarskiego.

Odznaczenia

Nowosolska uroczystość była również okazją do uhonorowania działaczy Solidarności.

Janina Bąk została odznaczona Krzyżem Solidarności Walczącej. Z kolei medale z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości odebrali Janina Bąk, Wiesław Wasylciów, Ryszard Szablowski, Janina i Jan Kleccy, Jarosław Ogórek, Jan Król, Stanisław Mróz, Bogumił Sydor, Stanisław Rembowiecki oraz Danuta Nauber.

fot. Artur Lawrenc