Razem stworzyliśmy coś niesamowitego! Powiat Nowosolski podsumował dwa transgraniczne projekty

Współpracę podsumował Wicestarosta Waldemar WrześniakW Parku Technologicznym Interior odbyło się podsumowanie transgranicznych projektów realizowanych wspólnie przez Powiat Nowosolski oraz Centrum Innowacji i Technologii z Först.

Współpraca polsko-niemiecka pozwoliły nam na modernizacje powiatowych placówek oświatowca, wspólne kursy zawodowe, wyjazdy studyjne i zawodoznawcze.

– Projekty pozwoliły na realizację kursów i szkoleń z podmiotami posiadającymi wysokie kwalifikacje i markę na rynku np. szkolenia w zakresie komunikacji prowadzone były przez specjalistów ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej z Warszawy, a kursy zawodowe przez Centrum Energetyki Odnawialnej czy ENEĘ – podkreśla Naczelnik Wydziału Inwestycji, Funduszy Pomocowych i Promocji Katarzyna Dzieńdziura.

W podsumowaniu projektu uczestniczyli partnerzy z Polski i NiemiecUczestnicy spotkania mieli okazję bliżej poznać efekt transgranicznych działań.

Podczas podsumowania Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Elektryk zaprezentowało skuter elektryczny zaprojektowany i skonstruowany przez uczniów z Polski i Niemiec, który powstała przy wsparciu specjalistów z firmy MPLAB w ramach projektu „Razem dla pogranicza – poprawa infrastruktury edukacyjnej i rozwój transgranicznych kompetencji”.

Swoje nowe zawodowe umiejętności zaprezentowali również uczniowie z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 i Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4, którzy uczestniczyli w projekcie „Młodzi rzemieślnicy razem dla pogranicza – rozwój transgranicznych kompetencji”.

Uczniowie z ZSP nr 2 przygotowali pokaz fryzjerskiMłodzież fryzjerzy z ZSP nr 2 przygotowali pokaz metamorfozy codziennej fryzury w wieczorową. W pokazie została wykorzystana mobilna konsola, którą udało się zakupić w ramach projektu.

Z kolei przyszli kucharze z ZSP nr 4 przygotowali spektakularny pokaz kulinarny z wykorzystaniem techniki flambirowania.

Warto podkreślić, że realizacja projektów to także możliwość pozyskania partnerów dla naszych szkół czyli szkół niemieckich OSZ I z Forst i OSZ II z Cottbus. Przed projektem „Młodzi rzemieślnicy …” ZSP nr 2 i ZSP nr 4 nie posiadały współpracy z partnerami niemieckimi z terenu Brandenburgii. Projekt pozwolił na zapoznanie, realizację wspólnych przedsięwzięć i plany współpracy na przyszłość.

Cieszy nas fakt, że również nasi partnerzy z CIT bardzo dobrze oceniają współpracę i liczną na jej kontynuację w kolejnej perspektywie.