Programiści i logistycy z Kożuchowa to fachowcy na piątkę

W ramach projektu „Modernizacja kształcenia zawodowego” Powiat Nowosolski doposażył aż cztery pracownie zawodowe w kożuchowskiej „Piątce”. Z nowoczesnego sprzętu korzystają programiści i logistycy.

Programista to zawód przyszłości, dlatego do jego nauki potrzebny jest nowoczesny sprzęt i oprogramowanie. Właśnie taki trafił do Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 w Kożuchowie. Powiat doposażył 3 pracownie informatyczne – urządzeń techniki komputerowej, grafiki komputerowej oraz systemów operacyjnych i programowania.

Drukarka XXI wieku

Uczniowie już korzystają z nowych komputerów. Na pełnych obrotach pracuje drukarka z modułami 3D, CNC i laserem – Dopiero uczymy się wykorzystywać drukarkę. To wymaga czasu. Pierwszy model 3D drukował się 3 godziny, a wzór laserem wycinaliśmy godzinę – podkreśla uczeń klasy pierwszej Hubert Chrząściewski.

Multimedialnie

Jego kolega z klasy, Dawid Frąckowiak, zafascynowany jest nowym aparatem oraz programami do tworzenia muzyki i filmów. Na stronie szkoły opublikowano film z Biegu Rekruta, który uczniowie stworzyli z wykorzystaniem nowych sprzętów.

– Możliwości tego sprzętu są ogromne, a nauka jeszcze ciekawsza. Dzięki specjalnym modułom uczniowie uczą się elementów elektroniki i robotyki, w planach mamy budowę stacji pogodowej – opowiada nauczyciel ZSP nr 5 Marcin Wojciechowski.

Jak u pracodawcy

Nowoczesną pracownię zyskali również logistycy z ZSP nr 5. Nie można sobie wyobrazić nauki tego zawodu bez komputerów, oprogramowania spedycyjnego, drukarek i czytników kodów kreskowych.

– Na praktykach u pracodawców pracowałem właśnie na takim sprzęcie. To duże ułatwienie, że ich obsługi uczymy się już w szkole – uważa Adrian Górski, uczeń klasy IV.

Nowoczesny sprzęt, który trafił do czterech szkół Powiatu Nowosolskiego został kupiony dzięki programowi „Modernizacja kształcenia zawodowego w Powiecie Nowosolskim” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie 2020 Oś priorytetowa 8 Nowoczesna edukacja, Działanie 8.4 Doskonalenie jakości kształcenia zawodowego, Poddziałanie 8.4.1 Doskonalenie jakości kształcenia zawodowego – projekty realizowane poza formułą ZIT.

ZSP nr 5 doposażono m. in. w: