Profilaktyka osteoporozy w gminach. Kto sięgnie po dotacje?

Darmowa edukacja i bezbolesne badania profilaktyczne – gminy mogą otrzymać aż 80% dofinansowania na realizację programu zdrowotnego. Powiat Nowosolski zaprosił przedstawicieli gmin na spotkanie informacyjne dotyczące konkursu ogłoszonego przez Ministerstwo Zdrowia.

Spotkanie w Starostwie Powiatowym w Nowej Soli dotyczyło konkursu MZ Jeszcze w grudniu Ministerstwo Zdrowia ogłosiło konkurs na realizację przez gminy programu zdrowotnego w zakresie wczesnego wykrywania osteoporozy oraz edukacji mieszkańców. Program ma składać się z trzech elementów – szkolenia dla personelu medycznego, edukacji mieszańców oraz pomiary gęstości mineralnej kości wraz z konsultacjami lekarskimi dla osób, które znajdują się w grupie ryzyka. Na realizację zadania gminy mogą pozyskać 80% dofinansowania.

W ubiegłym tygodniu w Starostwie Powiatowym w Nowej Soli odbyło się spotkanie z Firmą Cogito z Kalisza, na które zostali zaproszeni przedstawiciele gmin.

– Firma Cogito współpracowała z nami przy realizacji programu szczepień na HPV, ale ma również duże doświadczenie w prowadzeniu innych programów zdrowotnych. To doświadczenie możemy wykorzystać wnioskując o realizację programu związanego z osteoporozą. Powiaty nie mogą zgłosić się do programu, ale myślę, że dla gmin to ciekawa propozycja, którą warto rozważyć – podkreśla Członek Zarządu Sylwia Wojtasik.

Wnioski do Ministerstwa Zdrowia należy złożyć do 7 lutego, jednak sama procedura nie jest bardzo skomplikowana. Firma Cogito zadeklarowała w tym zakresie swoje wsparcie i zapewniła, że gdy gminy ogłoszą przetarg, to złoży w nim swoją ofertę. – Badania na osteoporozę trwają kilka minut i są bezbolesne. Dysponujemy wyposażonymi w specjalistyczny sprzęt autobusami, dlatego możemy realizować je w różnych miejscowościach w gminie, więc pacjenci nie będą musieli dojeżdżać – zachęcał Sebastian Łaźniak.

W ramach podsumowania spotkania informacje na temat Programu Polityki Zdrowotnej ogłoszonego przez Ministerstwo Zdrowia w ramach Subfunduszu rozwoju profilaktyki zostały również przesłane do gmin.