Powstała maszyna, która liczy kasę i integruje młodzież

Monetyzacja to nazwa niezwykłej młodzieżowej firmy, która stworzyła i wypromowała maszynę do sortowania pieniędzy. Niezwykłe jest również to, że podczas pracy udało się nawiązać międzynarodowe przyjaźnie. Wszystko to w ramach projektu „Polsko-Ukraińskie laboratorium zawodów”, w którym uczestniczyli uczniowie CKZiU “Elektryk” w Nowej Soli oraz Wyższej Zawodowej Uczelni nr 13 w Iwanofrankowsku.

Starosta Nowosolski Iwona Brzozowska uczestniczyła w konferencji podsumowującej projekt „Polsko-Ukraińskie laboratorium zawodów”, który finansowany jest ze środków Polsko-Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży z dotacji Ministerstwa Edukacji Narodowej. W wydarzenie tym uczestniczyli również radni Powiatu Nowosolskiego Zygmunt Muszyński oraz Bogumiła Ulanowska, reprezentująca również OPZL, zaproszeni goście, rodzice oraz uczniowie CKZiU „Elektryk”.

To działa

W ramach projektu młodzież z CKZiU „Elektryk” oraz partnerskiej szkoły w Iwanofrankowsku pracowała nad budową maszyny do sortowania pieniędzy. Ich zadaniem było również stworzenie firmy młodzieżowej, która będzie to urządzenie promowała i sprzedawała.

W ciągu 8 dni warsztatów powstała spółka pod nazwą „Monetyzacja”. Dział produkcyjny zadbał o zbudowanie maszyny, która jest kierowana sterownikami PLC. Urządzenie działa, o czym przekonali się uczestnicy czwartkowej konferencji.

Młodzież postawiła również sklep internetowy, w którym urządzenie może być sprzedawane. Z kolei plakaty i kampania promocyjna na Instagramie i Facebooku to dzieło ekipy marketingu.

Udana współpraca

Grupa młodzieży z Polski i Ukrainy ocenia wspólną pracę bardzo dobre. Sam projekt wymagała od nich pracy w grupach, kooperacji, integracji i współpracy przy wykonywaniu działań.

– Pracowaliśmy w 5 grupach, które musiały ze sobą ściśle współpracować. Jak widać, współpraca ta była bardzo udana. Bariery językowe nie były dla nas problemem – podkreśla Paulina Muszyńska, uczennica nowosolskiego „Elektryka” i członek zarządu Monetyzacji. – Potwierdzają to również wyniki ankiet ewaluacyjnych, które wykonaliśmy – dodaje.

Integracja

Pod dużym wrażeniem działań młodzieży była Starosta Iwona Brzozowska, która zwróciła uwagę również na aspekt integracyjny polsko-ukraińskiego projektu.

– Miałam przyjemność uczestniczyć w inauguracji tego projektu. Wtedy po jednej stronie sali siedziała młodzież polska, a po drugiej ukraińska. Dziś patrząc na was widzę, że lepiej się poznaliście i zintegrowaliście. Życzę wam, aby te przyjaźnie pozostały na całe życie – mówiła Starosta Nowosolski.

Z kolei radna Bogumiła Ulanowska życzyła wszystkim uczestnikom projektu, aby firmy, które będą prowadzili w przyszłości działały równie skutecznie.

Certyfikaty

Wszyscy uczestnicy projektu „Polsko-Ukraińskie laboratorium zawodów” otrzymali certyfikaty.

– Myślę, że dla młodych ludzi udział w takim projekcie będzie powodem do dumy u informacja ta znajdzie się w waszych CV – podkreśla dyrektor centrum Grzegorz Königsberg, który pełnił również rolę koordynatora całego przedsięwzięcia.