Powiat dofinansuje szczepienia dla seniorów

Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało darmowe szczepienia przeciwko grypie dla osób powyżej 75 roku życia. W Powiecie Nowosolskim za darmo będą mogli zaszczepić się także seniorzy pomiędzy 65 a 75 rokiem życia. Zarząd Powiatu zabezpieczył w budżecie na profilaktyczne szczepienia 20 tys. zł.

W tym roku Powiat Nowosolski realizuje dwa programy zdrowotne skierowane do seniorów powyżej 65 roku życia. Pierwszy to „Koperta życia” – seniorzy wezmą udział w szkoleniach pomocy przedmedycznej oraz otrzymają pakiety, które w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia umożliwią służbom medycznym szybką i skuteczną pomoc.

Drugi program dotyczy darmowych szczepień przeciwko grypie sezonowej.

– Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom seniorów, którzy w związku z epidemią koroanwirusa mają jeszcze większe obawy o swoje zdrowie. Liczymy, że nasze działania sprawią, że osoby starsze będą mogły bez przeszkód skorzystać z darmowych szczepień i tym samym zabezpieczyć się przed grypą i jej powikłaniami – podkreśla Członek Zarządu Sylwia Wojtasik.

Temat wart uwagi

W danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego w ubiegłym roku na grypę zachorowało blisko 5 mln ludzi w Polsce, w Lubuskim liczba chorych wynosiła 55 tys. Najskuteczniejszym sposobem zabezpieczania się przeciw grypie i jej powikłaniom są szczepienia, dlatego temat wzbudza duże zainteresowanie środowisk działających na rzecz seniorów.

Do Zarządu Powiatu Nowosolskiego wpłynęły pisma od Rady Seniorów Powiatu Nowosolskiego oraz Wojewódzkiej Rady Seniorów dotyczące możliwości sfinansowania szczepionek przeciwko grypie dla najstarszych mieszkańców powiatu. Interpelację w tej sprawie złożył również Radny Mariusz Stokłosa.

Na szczeblu ogólnopolskim

Ramię pasjenta, który jest szczepionyZarząd temat podjął i zwrócił się do Powiatowego Inspektora Sanitarno-Epidemiologicznego w Nowej Soli, Narodowego Funduszu Zdrowia oraz Ministerstwa Zdrowia o informacje na temat planowanych ewentualnie profilaktycznych szczepień oraz możliwości pozyskania środków na zakup szczepionek dla seniorów z terenu powiatu.

Niestety okazało się, że pieniędzy na samorządowe programy zdrowotne nie ma. Za to od września na liście leków refundowanych dla osób powyżej 75 roku życia są szczepionki przeciwko grypie.

Będzie powiatowy program

Zarząd Powiatu podjął decyzję o zabezpieczaniu w budżecie 20 tys. zł na program sczepień przeciwko grypie sezonowej. Powiatowy program ma być dedykowany osobom pomiędzy 65 a 75 rokiem życia, które nie otrzymały pełnej refundacji w programie rządowym. Propozycja Zarządu spotkała się z pozytywną opinią przedstawicieli Powiatowej Rady Seniorów.

Rozpoczęły się już przygotowania do realizacji programu szczepień.

– Zwróciliśmy do gmin, aby dowiedzieć się, czy na terenie naszego powiatu są już realizowane podobne programy i do kogo są skierowane. Chcemy dokładnie określić grupę docelową, która będzie mogła być włączona do projektowanego programu – zaznacza Sylwia Wojtasik.

O szczegółach dotyczących programu szczepień profilaktycznych już wkrótce będziemy informowali na naszej stronie.