Ognisko ptasiej grypy w gminie Kolsko było powodem zwołania przez Starostę Nowosolskiego Mariusza Stokłosę posiedzenia Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. – Od trzech dni sytuacja jest bardzo dynamiczna – mówił.

Szczegóły przedstawiła Ewelina Lis, powiatowy lekarz weterynarii. – W piątek na jednej z ferm pobraliśmy próbki, w niedzielę otrzymaliśmy potwierdzenie, że mamy do czynienia z wirusem H5N1 – mówiła.
W promieniu 3 km od ogniska choroby ustanowiony został obszar zapowietrzony, który w naszym powiecie objął miejscowości Konotop, Lipka, Marianki i Strumiany.
Obszar zagrożony, o promieniu 10 km objął miejscowości Buczków, Lubięcin, Jeziorna, Jodłów, Dąbrowno, Chełmek, Stany i Lipiny w gminie Nowa Sól, miejscowości Uście, Tatarki, Jesiona, Sławocin, Tyrszeliny, Kolsko, Mesze w gminie Kolsko oraz Bobrowniki w gminie Otyń.
Zostało już opublikowane rozporządzenie Wojewody Lubuskiego uznające cały powiat nowosolski za obszar narażony na działanie wirusa, a co za tym idzie, wprowadzające szereg nakazów i zakazów. Te najważniejsze obostrzenia to konieczność trzymania drobiu w zamknięciu, a także karmienie i pojenie zwierząt w zamknięciu lub w miejscu osłoniętym, maksymalnie uniemożliwiającym dostęp dla dzikiego ptactwa.
Z rozporządzeniem można zapoznać się tutaj: https://dzienniki.luw.pl/WDU_F/2025/269/akt.pdf
Dodatkowo, jak to miało miejsce w poprzednich latach, na części dróg, w miejscach wskazanych przez powiatowego lekarza weterynarii, pojawią się maty dezynfekcyjne.