Już ponad 80 dzieci korzysta z profilaktycznego programu „Miej odwagę, nie nadwagę”. Wciąż jednak świadomość dotycząca problemu otyłości i nadwagi u najmłodszych jest mała. Powiat Nowosolski stara się to zmienić i zaprasza do udziału w programie dzieci z rocznika 2007.
Co czwarty dwunastolatek w Powiecie Nowosolskim ma problemy z otyłością, u co trzeciego diagnozuje się nadwagę. Według przeprowadzonych badań problem występuje na największą skalę u dzieci z rocznika 2007 i to właśnie do nich skierowany jest program profilaktyczno-edukacyjny „Miej odwagę, nie nadwagę”.
– „Miej odwagę, nie nadwagę” to program zdrowotny realizowany w Powiecie Nowosolskim, który wynika z diagnozowanych potrzeb. Cieszy nas, że dzięki działaniom edukacyjnym udaje nam się zwiększać świadomość mieszkańców na temat zdrowia – podkreśla Członek Zarządu Sylwia Wojtasik. – Już teraz dostajemy wiele pozytywnych opinii od uczestników programu – dodaje.
Dzieci jedzą śmieci
Problemy dzieci z wagą to efekt złych nawyków żywieniowych, które wynoszą z domu. – Dzieci nie jedzą śniadania w domu, nie dostają pełnowartościowych posiłków do szkoły, obiady jedzą bardzo późno lub sięgają po żywność przetworzoną. Dużym problemem są również fast food oraz słodzone napoje, w tym także energetyki – wymienia Anna Kulik, dietetyk Na Zdrowie.
Niestety wielu rodziców nie dostrzega problemu i nie reaguje w odpowiednim momencie. Dlatego skala zjawiska rośnie. Nadprogramowe kilogramy pojawiają się już u przedszkolaków.
Dieta to nie kara
Program profilaktyki i wczesnego wykrywania nadwagi i otyłości wśród dzieci z terenu Powiatu Nowosolskiego na lata 2018-2019 „Miej odwagę nie nadwagę” to szansa na zmianę. Choć opieką dietetyka objęte są dzieci z rocznika 2007, to tak naprawdę z programu korzystają całe rodziny.
– Zależy nam na edukacji żywieniowej i zmianie nawyków. Na spotkaniach tłumaczymy rodzicom, że posiłki, które proponujemy w jadłospisie, mogą gotować dla wszystkich członków rodziny. Dziecko nie może mieć poczucia, że dieta to kara – podkreśla dietetyczka.
Program to także okazja, żeby przekonać rodziców, że zdrowe odżywianie nie jest skomplikowane i drogie.
Efekty już są
Do tej pory fachową pomocą dietetyków zostało objętych ponad 80 dzieci z rocznika 2007. Pierwsze efekty programu już widać. Dzieci nie tylko tracą kilogramy. Przede wszystkim zmienia się ich nastawienie do jedzenia. Okazuje się, że chętniej sięgają po warzywa i inne zdrowe produkty.
Wraz z utratą wagi odzyskują również pewność siebie i otwierają się na rówieśników.
Czas start
Program trwa do końca roku. Nadal przyjmowane są zgłoszenia dzieci z rocznika 2007 (zainteresowane osoby mogą kontaktować się z poradnią dietetyczną Na Zdrowie, która mieści się w Nowej Soli przy ul. Pocztowej).
Jak podkreślają dietetyczki, każdy moment jest dobry, żeby rozpocząć walkę z nadprogramowymi kilogramami, także wakacje podczas których dzieci mają więcej wolnego czasu. Poza tym właśnie teraz mamy największy dostęp do świeżych warzyw i owoców.
Dzieci zakwalifikowane do programu zostały za darmo objęte indywidualną opieką dietetyka. Otrzymały jadłospis oraz trzy wizyty kontrolne.
W ramach programu w najbliższym czasie planowane jest także otwarte spotkanie edukacyjne dla dzieci i rodziców.