Polsko-niemiecka współpraca w kuchni, warsztacie i na kosmetycznym fotelu

Jest potencjał, pomysły i otwartość na wspólne działania. W środę młodzież z Nitek i Spożywczaka spotkała się na warsztatach z rówieśnikami z Cottbus i Forst. Czy to zapowiedź dłuższej polsko-niemieckiej współpracy?

„Polsko-niemiecka fabryka zawodów” to projekt Powiatu Nowosolskiego, który umożliwił spotkanie się młodzieży z nowosolskich szkół z rówieśnikami z Niemiec. W środę 17 września w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 i Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 gościli uczniowie i nauczyciele z OSZ II w Forst oraz OSZ I w Cottbus.

W spotkaniu wzięli udział również Starosta Nowosolski Iwona Brzozowska oraz Wicestarosta Waldemar Wrześniak.

Sporo ich łączy

Spotkanie młodzieży z tych szkół może stanowić zalążek do ciekawej i owocnej współpracy. Tym bardziej, że placówki edukacyjne w Polsce i Niemczech mają wiele wspólnego.

– Szkoła w Forst kształci przyszłych mechaników, z kolei w Cottbus uczą się logistycy, kucharze i fryzjerzy. Te same kierunki można znaleźć w nowosolskich Nitkach i Spożywczaku. Warto również dodać, że uczniowie z Polski i Niemiec są w podobnym wieku – podkreśla Katarzyna Dzieńdziura, naczelnik Wydziału Inwestycji, Funduszy Pomocowych oraz Promocji.

Warsztaty

Okazją do lepszego poznania się polsko-niemieckiej młodzieży były warsztaty przygotowane przez nauczycieli z ZSP nr 4 i ZSP nr 2.

W ramach projektu Spożywczak zaprosił uczniów do zdobienia muffinek, aranżacji stołów, poznawania tajników kuchni molekularnej czy carvingu. Z kolei motywem przewodnim warsztatów w Nitkach były dłonie i włosy. W pracowniach fryzjerskiej i kosmetycznej uczniowie robili zabieg dla zmęczonych dłoni, pletli kolorowe warkocze i badali kondycję włosów.

I co dalej?

Pierwsze spotkanie można uznać za bardzo owocne. Gdy uczniowie pracowali na warsztatach, ich nauczyciele mieli okazję porozmawiać o przyszłej współpracy. Pojawiły się pomysły na wspólne działania dla uczniów, propozycje wizyt studyjnych, a także wymiany doświadczeń pomiędzy nauczycielami.