Poezja Baczyńskiego nie jest im obca

Aż 38 młodych recytatorów wzięło udział w XIV Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim „Baczyniak” pod Patronatem Starosty Nowosolskiego. Wiemy, kto poradził sobie najlepiej z recytatorskim wyzwaniem.

We wtorek 2 kwietnia Liceum Ogólnokształcące w Nowej Soli obchodziło Dzień Patrona Szkoły. W tym wyjątkowym dniu w szkole odbyła się rejestracja dawców do bazy DKMS pod hasłem „Jestem dawcą szpiku” oraz zbiórka krwi.

– Młodzież bardzo zaangażowała się w to przedsięwzięcie. Chętnych było tak dużo, że zabrakło zestawów do poboru krwi – mówi Aleksandra Grządko, dyrektor LO.

W ramach obchodów Dnia Patrona nie zabrakło też akcentów, które miały przybliżyć młodzieży Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. W szkole powstały dwa murale, które nawiązywały do faktów z życia poety i jego twórczości.

Odbył się również XIV Ogólnopolski Konkurs Poetycki „Baczyniak”. To jedna z najbardziej prestiżowych imprez, której organizatorem jest nowosolski „Ogólniak”. W tym roku w konkursie wzięło udział 38 recytatorów z Nowej Soli, Otynia, Bytomia Odrzańskiego, Siedliska, Zielonej Góry i Wrocławia.

Konkurs został objęty Patronatem Starosty Nowosolskiego.

– Bez względu na werdykt gratuluję wszystkim udziału w tym konkursie. Poezja Krzysztofa Kamila Baczyńskiego nie jest łatwa, ale cieszę się, że nie brakuje osób, które chcą się z nią zmierzyć i lepiej poznać. Sama kiedyś brałam udział w konkursach recytatorskich i oceniam to jako najlepsze doświadczenie w moim życiu. Życzę, aby również dla was, było to ważne i wyjątkowe doświadczenie – mówiła Starosta Nowosolski Iwona Brzozowska.

Prezentacje młodzieży oceniało jury w składzie Elżbieta Bielska-Kajzer, Małgorzata Tatuśko, Edward Gramont i Eliasz Gramont.

Kategoria szkoły podstawowe i gimnazja:

I miejsce – Emilia Kałuska z SP nr 8 w Nowej Soli

II miejsce – Natalia Cyl z ZSP w Otyniu

III miejsce – Nikola Tałaj z SP w Bytomiu Odrzańskim

Wyróżnienia: Katarzyna Konsewicz z SP nr 1 w Nowej Soli oraz Milena Majewska z ZSP w Otyniu

Kategoria szkoły średnie:

I miejsce – Aleksandra Skowronek VII LO we Wrocławiu

II miejsce – Oliwia Ciosek z LO w Nowej Soli

III miejsce – Ligia Skrzypczak z I LO w Zielonej Górze

Wyróżnienia: Julia Glińska z VII LO we Wrocławiu oraz Weronika Brykalska z LO w Nowej Soli

Imprezę uświetnił gościnny występ teatru AVIS z Nowosolskiego Domu Kultury oraz występy przygotowane przez uczniów i nauczycieli Liceum Ogólnokształcącego w Nowej Soli.