Pieniądze z tarczy antykryzysowej trafiają już do przedsiębiorców

W ramach tarczy antykryzysowej do Powiatowego Urzędu Pracy wpłynęło już 2 369 wniosków na kwotę blisko 13,5 mln zł. Czy to pozwoli uchronić miejsca pracy? W regionie rośnie liczba bezrobotnych. W kwietniu w nowosolskim pośredniaku zarejestrowało się 138 osób.

W Powiatowym Urzędzie Pracy w Nowej Soli trwa rozpatrywanie wniosków od lokalnych przedsiębiorców. Do 7 maja do PUP wpłynęło ich aż 2 369. Pierwsze firmy podpisały już umowy i otrzymały wsparcie z rządowej tarczy antykryzysowej.

Tarcze warte miliony

Przedsiębiorcy z Powiatu Nowosolskiego złożyli wnioski na kwotę 13,5 mln zł. Największym zainteresowaniem wśród form wsparcia cieszą się pożyczki do 5 tys. zł dla mikroprzedsiębiorców – do PUP wpłynęło 2 180 wniosków na kwotę 10,9 mln zł. 69 przedsiębiorstw stara się dofinansowanie kosztów wynagrodzeń pracowników i składek społecznych, a 120 osób złożyło wnioski na dofinansowanie części kosztów prowadzenia działalności gospodarczych dla jednoosobowych firm.

Wnioski są już rozpatrywane, a wsparcie trafia do przedsiębiorców z powiatu. Standardowo procedura trwa około tygodnia, o ile nie wymaga uzupełnień i korekt.

– Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Nowej Soli wprowadziła zmiany w organizacji pracy urzędu tak, aby więcej pracowników mogło zająć się przygotowywaniem umów dla przedsiębiorców, wprowadzaniem danych oraz przelewaniem pieniędzy – mówi Członek Zarządu Powiatu Nowosolskiego Sylwia Wojtasik.

Bezrobocie

W kwietniu Powiatowy Urząd Pracy w Nowej Soli zanotował wzrost bezrobocia. W urzędzie zarejestrowało się 138 osób. Na koniec miesiąca w nowosolskim pośredniaku było 2004 bezrobotnych. Firmy nie zapowiadają zwolnień grupowych.

– Z danych Wojewódzkiego Urzędu Pracy wynika, że we wszystkich powiatach w naszym województwie wzrosło bezrobocie. Najtrudniejsza sytuacja jest w powiatach gorzowskim, krośnieńskim czy żagańskim, w których liczba bezrobotnych wzrasta szybciej niż w powiecie nowosolskim – zauważyła Członek Zarządu Powiatu Sylwia Wojtasik.

Dobra wiadomość jest taka, że w Powiecie Nowosolskim nie brakuje firm, które nadal chcą zatrudniać. W PUP są 182 oferty pracy, z czego 146 dotyczy zatrudnienia, a 36 staży.