11 października odbyła się ogólnopolska akcja czytelnicza Narodowe Czytanie przebiegała pod hasłem „Osiem Nowel na Ósme Narodowe Czytanie”. Do wspólnego czytania nowel przyłączyli się również uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 w Kożuchowie.
Narodowe Czytanie zainicjowane zostało w roku 2012 przez prezydenta Bronisława Komorowskiego lekturą Adama Mickiewicza „Pan Tadeusz”. Kożuchowska szkoła w akcji wzięła udział po raz drugi.
Dołączyli przedwiośniem
Rok ubiegły był szczególnie wyjątkowy, gdyż obchodziliśmy jubileusz 100–lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Wtedy też kożuchowska „Piątka”, solidarnie z tysiącami Polaków z całego kraju czytała fragmenty lektury Stefana Żeromskiego „Przedwiośnie”. Ciekawostką jest fakt, że w roku ubiegłym do czytania przystąpili ludzie ze wszystkich kontynentów – w blisko 300 miejscach na całym świecie, w tym 134 poza granicami Polski, w 33 krajach!
Refleksja nad życiem
W tym roku Para Prezydencka, która wspiera inicjatywę i ma nad nią patronat zaproponowała czytanie naszych rodzimych nowel. Wybór nowel nie jest przypadkowy. Ich treść zawiera w sobie ponadczasowe, uniwersalne wartości, skłania czytelnika do refleksji nad życiem, człowieczeństwem. Dla odbiorcy czytanych tekstów ważnym powinno być przesłanie, które wybrzmiewa, i zgodnie z którym każdy człowiek powinien w swoim postępowaniu kierować się szlachetnością, solidarnością z drugim człowiekiem, a także wrażliwością na ludzką krzywdę.
Od Orzeszkowej po Rzewuskiego
W tym roku młodzież naszej szkoły czytała fragmenty poniższych nowel:
- Dobra pani – Eliza Orzeszkowa;
- Dym – Maria Konopnicka
- Katarynka – Bolesław Prus
- Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz
- Orka – Władysław Stanisław Reymont
- Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski
- Sachem – Henryk Sienkiewicz
- Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski
Szczególne podziękowania należą się organizatorom, a zarazem popularyzatorom tej jakże ważnej dla młodego pokolenia akcji czytelniczej, która nie pozwala młodzieży zapomnieć o ponadczasowej literaturze polskiej. Mowa tu o paniach Agnieszce Jacków-Dąbrowskiej oraz Joannie Leśków. Równie gorące podziękowania należą się uczniom, którzy w tegorocznej edycji czytali wybrane fragmenty nowel: Adam Husar, Gracjan Bartczak, Artur Pawłowski, Nikola Salwierak, Klaudia Marduła oraz Adrian Górski.
Dorota Szefler