Utrudnienia związane z sytuacją pandemiczną w Polsce nie przeszkodziły w intensywnej pracy nad Polityką oświatową Powiatu Nowosolskiego – strategia na lata 2021-2026.
Zespół badawczy Uniwersytetu Zielonogórskiego zrealizował już większość modułów rozbudowanej analizy stanu faktycznego edukacji naszego Powiatu. Mimo nauki zdalnej, dzięki nowoczesnym technologiom przeprowadzono specjalistyczne badania ankietowe wśród kilkuset uczniów i nauczycieli, zrealizowano szereg spacerów badawczych oraz pogłębionych wywiadów wśród dyrektorów, członków Zarządu Powiatu Nowosolskiego i lokalnych pracodawców.
Pracownicy poszczególnych wydziałów Starostwa Nowosolskiego oraz szkół przygotowali niezwykle istotny zbiór danych z ostatnich pięciu lat dotyczący sieci szkół i placówek edukacyjnych Powiatu Nowosolskiego, ich struktury, specyfiki funkcjonowania i osiągnięć oraz prognoz struktury społecznej na najbliższą dekadę.
Swój udział w przygotowaniu strategii miał również Zespół Konsultacyjny ds. opracowania Polityki oświatowej Powiatu Nowosolskiego. Członkowie poszczególnych grup analizowali przygotowane dane pod kątem mocnych i słabych stron edukacji w naszym regionie, starali się zwrócić uwagę na zjawiska nietypowe lub te, które należy skorygować w pierwszej kolejności. Wpłynie to pozytywnie na pełniejszą realizację zaplanowanego w tym tygodniu warsztatu konsultacyjnego prowadzonego przez pracowników Uniwersytetu Zielonogórskiego z przewodniczącymi podzespołów. Będzie to swoista burza mózgów, która pozwoli spojrzeć na sytuację naszych szkół nie tylko przez pryzmat danych, ale także przez świeże i twórcze spojrzenie osób, które na co dzień nie są ściśle związane z funkcjonowaniem szkolnictwa, m.in. pracodawców, radnych czy instytucji społecznych.
To jeden z ostatnich kroków przed przygotowaniem rekomendacji wynikających z dokonanych badań, a te z kolei staną się podstawą do stworzenia strategicznego dokumentu polityki oświatowej na najbliższe pięć lat.