17 września 1939 roku wojska sowieckie bez wypowiedzenia wojny wkroczyły na teren Polski. Rozpoczął się krwawy czwarty rozbiór Polski. W 80. rocznicę tamtych wydarzeń mieszkańcy Nowej Soli i Powiatu uczcili pamięć zamordowanych i tych, którzy przeżyli czas masowych represji.
Starosta Nowosolski Iwona Brzozowska oraz Członek Zarządu Powiatu Sylwia Wojtasik uczestniczyły w uroczystościach z okazji rocznicy agresji ZSRR na Polskę oraz Dnia Sybiraka. Wypadająca w tym roku 80. rocznica tamtych wydarzeń była obchodzona w Nowej Soli w sposób szczególnie uroczysty.
Kwiaty pamięci
Tradycyjnie już uroczystości rozpoczęły się mszą w intencji Sybiraków.
W samo południe pod Pomnikiem Sybiraka wybrzmiał Hymn Polski. Wiązanki kwiatów złożyły delegacje powiatu, urzędu miasta, radni, przedstawiciele służb mundurowych, lokalnych firm i instytucji, szkół miejskich, powiatowych i przedszkoli. Symboliczną różę złożyli również sami Sybiracy oraz ich rodziny.
– Data 17 września to kolejna zbrodnia wykonana na polskim narodzie. To jednocześnie jedna z najbardziej zakłamywanych dat w historiografii powojennej naszego kraju, dlatego tym bardziej wymaga, po latach fałszowania, godnego wspominania i czczenia – mówił w swoim przemówieniu prezydent Wadim Tyszkiewicz. – Pragnę przekazać rodzinom zesłańców, słowa uznania za dążenie do prawdy historycznej i odwagę jej głoszenia. Zachowujmy pamięć o Polakach, którzy zostali zamordowani pod stalinowskim jarzmem. Świadectwo prawdy o tych wydarzeniach jest naszym obowiązkiem, wszystko po to, aby takie okrucieństwo nigdy już się nie powtórzyło – podkreślał prezydent.
Głos zabrała również Danuta Cygan, prezes nowosolskiego koła Związku Sybiraków, która mówiła o kruchości życia ludzkiego na zesłaniu oraz roli, jaką pełniły matki na zesłaniu. – To nasze matki chroniły nas od śmierci głodowej, uczyły nas czytać i modlić się po polsku – podkreślała D. Cygan.
Spotkanie ze świadkami historii
17 września to dla Sybiraków okazja do spotkań integracyjnych i dzielenia się doświadczeniami, które młodzi ludzi znają tylko z lekcji historii. Członkowie nowosolskiego Koła Sybiraków oraz uczniowie z Liceum Ogólnokształcącego w Nowej Soli przygotowali występ okolicznościowy.
Dzień Sybiraka stał się również pretekstem do uhonorowania tych, którzy w szczególny sposób przysłużyli się do upowszechniania pamięci o losach zesłańców. Srebrną Odznakę za Zasługi dla Związku Sybiraków otrzymało Liceum Ogólnokształcące im. K. K. Baczyńskiego w Nowej Soli, Złotą Odznakę za Zasługi dla Związku Sybiraków przyznano Regionie Grabowskiej. Zarząd zielonogórskiego oddziału Związku Sybiraków postanowił również uhonorować Janinę Marzec oraz Zenona Jacha.
W ramach rocznicowych obchodów w Nowej Soli odbędzie się również Parada Motocyklowa. O godz. 17.00 motocykliści wyruszą z Placu Floriana i przejadą ulicami Nowej Soli.