Ognisko ASF na fermie świń w Powiecie Nowosolskim

W piątek 20 marca potwierdzono pierwsze ognisko ASF na terenie gospodarstwa przemysłowego w naszym powiecie (gmina Otyń). Inspekcja Weterynaryjna podjęła intensywne działania, aby zlikwidować ognisko i ustalić, czy wirus nie przeniósł się do innych gospodarstw.

– Niestety w naszym powiecie w dniu wczorajszym potwierdzono wystąpienie pierwszego ogniska ASF w gospodarstwie rolnym – poinformowała Starosta Nowosolski Iwona Brzozowska. – Wystąpienie wirusa afrykańskiego pomoru świń u świń w gospodarstwie (ognisko ASF) wiąże się z koniecznością podjęcia przez Inspekcję Weterynaryjną stanowczych działań – dodaje Starosta.

Likwidacja ogniska i nadzór nad innymi hodowlami

Służby są gotowe do likwidacji tego ogniska oraz prowadzenia działań, które mają ustalić źródła choroby oraz czy nie doszło do przeniesienia choroby do innych gospodarstw.

Wokół ogniska ASF wyznacza się obszar zapowietrzony (o promieniu co najmniej 3 km) i obszar zagrożony (sięgający co najmniej 7 km poza obszar zapowietrzony). W obszarach tych obowiązują stosowne nakazy, zakazy i ograniczenia (przede wszystkim w odniesieniu do możliwości przemieszczania świń) połączone z nadzorem nad stanem zdrowia świń w tych obszarach.

Zamknięta droga na Czarną

Wczoraj wieczorem w siedzibie Powiatowego Inspektora Weterynarii odbyło się posiedzenie Powiatowych Zespołów Zarządzania Kryzysowego Powiatu Nowosolskiego i Zielonogórskiego. Na spotkaniu wyznaczono najbliższy plan działań.

Podjęto m. in. decyzję o częściowym zamknięciu drogi powiatowej nr 1029F Zabór – Czarna – Niedoradz – Zatonie na odcinku Niedoradz – Czarna.

Bioasekuracja najważniejsza

Przypominamy, że za ochronę stada przed ASF odpowiada właściciel gospodarstwa. To od niego przede wszystkim zależy, czy będzie miał problem z chorobą. Jedyną formą ochrony jest przestrzeganie zasad bioasekuracji.