Nowy tomograf to duma szpitala

Pacjenci nowosolskiego szpitala korzystają już z nowoczesnego 320-rzędowego tomografu komputerowego Aquilion One. Sprzęt kosztował 6 mln zł, a w jego zakupie pomogły samorządy, firmy, stowarzyszenia oraz osoby prywatne, które wzięły udział w zbiórce społecznej. W czwartek Starosta Iwona Brzozowska wzięła udział w oficjalnym otwarciu nowej pracowni.

– Tomograf to diagnostyczne serce szpitala. Serce, bez którego każdy specjalistyczny wielooddziałowy szpital oraz szpitalny oddział ratunkowy nie mogą funkcjonować – podkreśla dr Anna Gąsior, kierownik Zakładu Radiologii szpitala w Nowej Soli.

Dziś nowosolski szpital ma jeden z najlepszych tomografów w województwie. 320-rzędowy nowoczesny sprzęt pozwala na jeszcze lepszą diagnostykę.

Solidarność samorządów

Przez ponad 10 lat nowosolska lecznica korzystała z 64-rzędowego tomografu komputerowego. W ostatnim czasie sprzęt miał kilka awarii, a jego naprawa była bardzo kosztowna. Dyrektor Bożena Osińska zdecydowała się kupić nowy tomograf, a o pomoc w jego sfinansowaniu zwróciła się do lokalnych samorządów.

Powiat Nowosolski wraz z miastem Nowa Sól, Gminą Otyń, Gminą Kolsko oraz Gminą Bytom Odrzański solidarnie zadeklarowały wieloletnią pomoc finansową w spłacie kredytu, który szpital zaciągnął na zakup tomografu.

Każdy chciał pomóc

Sprawa nowosolskiego tomografu nabrała rozgłosu i pomoc finansową deklarowały kolejne samorządy – Urząd Marszałkowski oraz Gminy Głogów, Polkowice, Zabór, Niegosławice, Sława i Nowogród Bobrzański.

W porozumieniu z Powiatem Nowosolskim pieniądze przekazały również firmy PKM Zachód oraz Jost Polska.

Powstał również Komitet Społeczny Razem dla Tomografu, który wspólnie z OSP Kolsko, Nowosolską Paczką czy organizatorami akcji Zbiórka dla Zbiórki, dołożyli swoją cegiełkę (ponad 100 tys. zł) na zakup urządzenia.

Swoje wsparcie na konto szpitala przekazało również wielu indywidualnych darczyńców.

Czas podziękowań

W czwartek dyrektor Bożena Osińska miała okazję podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do zakupu tego nowoczesnego urządzenia. Lista podziękowań była naprawdę długa, jednak jak podkreślała sama dyrektor nowosolskiej lecznicy, bez takiego wsparcia zakup tak nowoczesnego sprzętu byłby niemożliwy.

Za okazane wsparcie dziękowała również dr Anna Gąsior, kierownik Zakładu Radiologii. Jednocześnie podkreślała, że nowoczesny sprzęt to jedno. Aby mógł ratować ludzkie zdrowie i życie potrzebny jest również doświadczony, wykwalifikowany personel. A tego w nowosolskim szpitalu nie brakuje.