Najtrudniejszy pierwszy krok… w budowie skutera

Trwają prace nad budową skutera elektrycznego w ramach projektu realizowanego przez Powiat Nowosolski i  Centrum Innowacji i Technologii z Forst. Na warsztatach interdyscyplinarnych młodzież dyskutowała nad doborem komponentów i wykonaniem pierw-szych modeli 3D elementów maszyny.

W październiku w Nowej Soli odbyły się pierwsze warsztaty interdyscyplinarne z udziałem młodzieży z nowosolskiego „Elektryka” oraz partnerskiej Placówki Szkoleniowej WSA w Fürstenwalde. Tym samym rozpoczęły się prace nad budową elektrycznego skutera. Maszyna będzie gotowa w pierwszym kwartale 2021 roku.

Burzliwe rozmowy

Przygotowanie projektu skutera to jedno z najtrudniejszych zadań całego projektu. Od 16 do 25 października uczniowie z Polski i Niemiec toczyli burzliwe dyskusje, od których będzie zależał ostateczny efekt ich pracy.

Młodzież musiała podjąć decyzje dotyczące wyboru napędu, akumulatora i innych komponentów motocyklowych. Sporo czasu zajęła również dyskusja nad ergonomią i koncepcją. Na pierwszych warsztatach powstały także modele 3D ramy, kół, amortyzatorów, mocowań oraz części mechanicznych.

Rok dla konstruktorów

Zgodnie z założeniami przedsięwzięcia skuter ma być gotowy w pierwszym kwartale 2021. Oznacza to, że 2020 roku upłynie uczestnikom przedsięwzięcia na testowaniu wybranych części i budowie skutera elektrycznego. Wyzwanie jest duże, bo skuter ma być sprawny i gotowy do użytku przez osobę dorosłą.

W realizacji zadania uczniów z Polski i Niemiec wspiera Piotr Janica z firmy MPLAB.

Transgraniczny projekt

Warsztaty dla młodzieży, która będzie pracowała nad zaprojektowaniem i konstrukcją skutera, to cześć projektu „Razem dla pogranicza – poprawa infrastruktury edukacyjnej i rozwój transgranicznych kompetencji”.

Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy INTERREG VA BB-PL 2014-2020. Powiat Nowosolski pozyskał na ten cel prawie 4 mln zł. Całkowita wartość projektu to blisko 4,5 mln zł.