Nabór do szkół średnich rozpocznie się w połowie czerwca?

Rekrutacja do szkół Powiatu Nowosolskiego miała się rozpocząć już kilka dni temu. Jednak wirus pokrzyżował nam plany. Ministerstwo Edukacji Narodowej zaproponowało już nowe terminy składania dokumentów. Wszystko wskazuje na to, że ósmoklasiści będą mieli dodatkowy miesiąc na podjęcie decyzji o swojej przyszłości zawodowej.

Ministerstwo Edukacji Narodowej przedstawiło projekt harmonogramu naboru do szkół średnich na rok 2020/2021. Ostateczny harmonogram zostanie ogłoszony po zakończeniu konsultacji.

Proponowane terminy

Wszystko wskazuje na to, że nabór do szkół średnich rozpocznie się 15 czerwca i potrwa do 19 sierpnia.

Od 15 czerwca do 4 sierpnia uczniowie będą mogli składać dokumenty. Powiat Nowosolski jak co roku rekrutacje będzie prowadził za pomocą elektrycznego systemu.

12 sierpnia zostaną ogłoszone listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych do szkół.

Listy osób przyjętych i nieprzyjętych zostaną wywieszone 19 sierpnia.

Jedna szansa

– MEN nie przewiduje w tym roku naboru uzupełniającego! Dlatego już teraz apelujemy do uczniów, ich rodziców i opiekunów, aby podczas rekrutacji młodzież wybierała jak najwięcej preferencji w wybranej przez siebie szkole – mówi Członek Zarządu Powiatu Nowosolskiego.

Absolwent klasy ósmej w systemie, w którym będzie prowadzony nabór, będzie mógł wybrać 3 typy szkół, ale dowolną ilość preferencji. Dzięki temu w czasie rekrutacji uczeń będzie miał większą szansę trafić na listę uczniów przyjętych do wybranej przez siebie szkoły.

30 oddziałów

W tym roku przygotowaliśmy miejsca w szkołach dla 823 absolwentów szkół podstawowych z powiatu nowosolskiego. Nasze szkoły co roku wybiera około 40-50 uczniów spoza powiatu, również dla nich znajdą się miejsca w placówkach.

– Zarząd na podstawie konsultacji z dyrektorami wyraził zgodę na utworzenie 30 oddziałów. Jednak ostateczna decyzja o ilości oddziałów jest zależna od zainteresowania młodzieży naszymi szkołami. Przekonamy się o tym w czasie naboru – podkreśla Członek Zarządu Powiatu Nowosolskiego Sylwia Wojtasik. – W tym roku w ofercie szkół nie ma nowych kierunków. Fakt ten wynika z ankiet, które dyrektorzy przeprowadzili wśród uczniów – dodaje.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą szkół Powiatu Nowosolskiego na rok szkolny 2020/2021